Anadil için yürüdüler

HÜDA-PAR İl Başkanlığı tarafından ana dilin önemine dikkat çekmek için ‘Ana Dilimiz İçin Yürüyoruz’ yürüyüşü gerçekleştirildi.

Anadil için yürüdüler
Yayınlama: 09.02.2024 17:15:46
145
A+
A-

Batman’da Şemsettin Güneş Camii yanında başlayan yürüyüşte yöresel kıyafetler giyen vatandaşlar, broşür dağıtarak Gülistan caddesine kadar yürüdüler. Yürüyüş sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Belediye Başkan adayı Serkan Ramanlı, “Dilimiz her geçen gün kaybolmaya yüz tutuyor. Çocuklarımız dillerini bilmiyorlar, konuşmuyorlar, onunla amel etmiyorlar. Bu, baba ve annelerin bir ayıbıdır. 10-20 sene önce biz inkar ediliyorduk ve kabul görmüyorduk. Bugün ise dilimiz okullarda çocuklarımıza derste,  öğretiliyor. İmkanlarımız var ama biz bu imkanları kullanmıyoruz. Biz kimseyi kimseden üstün tutmuyoruz. Biz ne kimseden üstünüz, ne de kimse bizden üstündür. Hepimiz insanlık olarak eşitiz. Herkesin dili saygındır, herkesin dili kıymetlidir, herkesin dili değerlidir. Bu değerlerimizi hep beraber yaşatmalıyız. Yaşatmaya çalışmak için de gayret göstermeliyiz. Biz de zaten diyoruz ki, dilimiz bizim onurumuz, varlığımızdır,  istikbalimizin teminatıdır. Çocuklarımız da dilini öğrensinler. Biz Kürdüz, Zaza olsun, Laz olsun, Çerkez olsun, dillerini öğrensin, konuşsun. Yazıp okuyabilsinler. Bu çalışmalarımızın hepsi bunun içindir” dedi.

TÜM PARTİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU…

Yaptıkları çalışmanın sadece bir siyasi parti ile sınırlı olmaması gerektiğini belirten Ramanlı, “Biz HÜDA PAR olarak bunu yerine getiriyoruz ve diğer tüm partilere de buradan çağrıda bulunuyoruz, onlar da vazifelerini yerine getirsin. Çünkü bu çalışma ve vazife hepimizin vazifesidir, sadece bizim değil. Biz tüm halkımıza sesleniyoruz. Bugün fırsat var. Okullarda seçmeli ders olarak kendi dilinizi tercih edin ki, çocuklarımız da dilini öğrenebilsin, kimliğiyle, varlığıyla ayakta dursun. Aksi halde gün geçtikçe kaybolacağız. Dil yoksa kimlik, istikbal yok demektir. HÜDA PAR il teşkilatımız kendi imkanları ölçüsünde bu yürüyüşü yaptı. Bu farkındalığı dilimiz için, halkımız için büyütün. Biz bu çağrıyı tüm Kürt halkına, Laz, Çerkez olsun, Zaza olsun herkes için yapıyoruz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.