“Anadilin önündeki engeller kalkmalı”

‘Dünya Anadil Günü’ dolayısıyla kitlesel basın açıklaması düzenleyen HÜDA PAR Batman İl Başkanlığı, bir hak olan anadilin önündeki tüm engellerin kalkması gerektiğini belirtti.

“Anadilin önündeki engeller kalkmalı”
Advert
Yayınlama: 22.02.2024 12:47:20
53
A+
A-

‘Anadilimize sahip çıkıyoruz’ temasıyla Gülistan Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasına; HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, STK temsilcileri, alimler ve vatandaşlar katıldı. Basın açıklaması Kürtçe ve Türkçe olmak üzere iki ayrı şekilde okundu. Yapılan basın açıklamasını HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin Kürtçe, Merkez İlçe Başkanı Avukat Cihad Altun ise Türkçe okudu. Milletlerin dilleri aracılığıyla geçmiş hikâyelerini, hafızalarını, bilgi ve birikimlerini gelecek nesillere aktardıklarını belirten Altun, böylece geçmiş ile gelecek arasında ruhsal ve kültürel bir bağ inşa edildiğini söyledi.

 “ANADİL BİR HAKTIR”

HÜDA PAR olarak tüm dünya dillerini değerli bulduklarını belirten Altun, “Anadil hususunda hassasiyetle duruyoruz. Anadilin öğrenilmesi, konuşulması, geliştirilmesi; anadilde eğitim verilmesi hususlarını Hak Teâla’nın tüm insanlar için ortaya koyduğu bir hak olarak görüyor ve diyoruz ki; Hakk’ın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmez. Ülkemiz sınırları içerisinde milyonlarca vatandaşın anadili olan ve Türkçeden sonra en çok konuşulan Kürtçenin korunması, gelecek nesillere aktarılması, Türkiye için de bir sorumluluktur. Kuşkusuz son yıllarda Kürtçenin üzerindeki yasak ve engellemelerin hafifletilmesi yönündeki uygulamalar olumlu olmakla beraber yeterli değildir. Türkçenin korunması ve gelişimi için hazırlanan şartların, milyonlarca vatandaşın anadili olan Kürtçe için de oluşturulması adalet ve hakkaniyetin gereğidir. Anadilin önündeki engellerin kalktığı ve herkesin anadili ile eğitim alabildiği bir dünyada buluşmayı canı gönülden temenni ediyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.