“Bağırsak kanserinde erken teşhis önemli”

Son zamanlarda bağırsak kanserinde ciddi oranda artış yaşandığını belirten Doçent Doktor Yahya Atayan, önlenebilen bu tür kanser hastalığıyla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

“Bağırsak kanserinde erken teşhis önemli”
Advert
Yayınlama: 20.02.2024 14:42:31
48
A+
A-

İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Doçent Doktor Yahya Atayan, önemli oranda artan kalın bağırsak kanserinin oluşumu, nedenleri, belirtileri ve tedavisi bilgilendirmelerde bulundu. Son yıllarda dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kanser sayısının arttığını ifade eden Doçent Doktor Yahya Atayan, bu kanser türlerinden birinin de bağırsak kanseri olduğuna işaret etti. Dünya genelinde hem erkek hem de kadınlarda en sık görülen 3 kanserden birinin kolorektal (bağırsak kanseri) kanseri olduğunu belirten Atayan, kolorektal kanserin Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmaya göre 2022 yılında en sık üçüncü kanser olarak karşılarına çıktığına dikkat çekti. 2022 yılı verilerine göre; 20 milyon yeni kanser vakasından 1,9 milyonunun kolorektal kanser olarak tespit edildiğini ifade eden Atayan, Türkiye’de de aynı yılda yapılan araştırmada 240 bin yeni kanser vakasının yaklaşık 20 bini kolorektal kanser olduğunu vurguladı.

“50 YAŞINDAN KÜÇÜKLERDE GİTTİKÇE ARTIYOR”

Kolorektal kanserin diğer kanser türlerine göre ölümcül olarak ikinci sırada yer aldığını aktaran Atayan, “Hem dünyada hem de ülkemizde sağlık taramalarının sık yapılması nedeniyle 50 yaşından sonraki hastalarda kolorektal kanser sayısında azalma olmakla birlikte 50 yaşından küçüklerde maalesef gittikçe artan kolorektal kanserle karşılaşmaktayız. Son 10 yıl içerisinde yaklaşık 4 kata yakın bir artış var” dedi.

“KANSER TAMAMEN ÖNLENEBİLİR”

Kolorektal kanser ile ilgili herhangi bir şikâyetin olmayabildiğini dile getiren Atayan, “Ancak herhangi bir şüphe olduğunda kişilerin mutlaka gastroenteroloji uzmanlarının olduğu bir sağlık merkezine gitmeleri gerekir. Uzmanlar hastada herhangi bir polip ile karşılaştığı zaman işlem sırasında bu polipler alınabiliyor. Bu polipler alındığında kanseri tamamen önleyebiliyoruz. Erken tanı kanserde çok önemlidir. Fakat kolorektal kanserde sadece erken tanı yapmıyoruz, tamamen hastalığı önleyebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.