‘Dünya Anadil Günü’ için yürüdüler

ARİ-DER ve Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi (DEM) Batman il örgütü tarafından 21 Şubat ‘Dünya Anadil Günü’ münasebetiyle yürüyüş etkinliği düzenlendi.

‘Dünya Anadil Günü’ için yürüdüler
Advert
Yayınlama: 21.02.2024 16:18:08
124
A+
A-

DEM Parti il binası önünde başlayan yürüyüşe DEM Parti Batman Belediyesi eş başkan adayı Gülistan Sönük, DEM Parti il eş başkanları Songül Korkmaz ve Mustafa Mesut Tekik, STK temsilcileri ile partililer katıldı. Üzerinde ‘Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun’ ve ‘şimdi Kürtçe dili zamanı’ yazılı pankart taşıyan ve erbaneler eşliğinde Kürtçe ezgiler söyleyen kitlenin yürüyüşü Atatürk Parkında son buldu.

“ŞİMDİ KÜRTÇE ZAMANI”

Atatürk Parkı önünde yapılan basın açıklamasını okuyan ARİ-DER Eşbaşkanı Mazlum Tenha, “ Tüm dillerin korunması ve eşitlenmesi amacıyla 21 Şubat, ‘Dünya Ana Dil Günü’ olarak ilan edildi. Ne yazık ki bugün bile pek çok dilin hala statüsü yok, gelecekleri de belirsiz ve yok olma tehdidi altındadır. Nesli tükenmekte olan dillerden biri de on milyonlarca Kürdün Kürtçe dilidir. Kürt dili İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Farsça, Türkçe ve diğer tüm diller gibi temel haklara sahiptir. Kürtçe eğitim dili olmalı, ya da statü sahibi tüm dünya dilleri gibi Kürtçenin de anaokullarından üniversitelere kadar eğitimin her aşamasına dahil edilmesi, anaokullarından, anaokullarından üniversitelere kadar Kürtçe okullarının açılması gerekir.  Kürtlere ait tüm köy, mahalle, sokak, belde, kasaba ve yaşam alanlarının isimleri Kürtçe olmalıdır. Şimdi Kürtçe zamanı!” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.