“Herkes dili hakkında uyansın”

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, Dünya Anadil Günü dolayısıyla TBMM’de yaptığı basın açıklamasını Kürtçe yaparak anadilin önemine dikkat çekti.

“Herkes dili hakkında uyansın”
Advert
Yayınlama: 22.02.2024 12:45:24
27
A+
A-

21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla basın açıklamasını anadili olan Kürtçe ile yapacağını belirten Ramanlı, “Dilimiz varlığımızdır, milletimizin istikbalinin teminatıdır” dedi. Dillerin Allah’ın ayeti olduğunu vurgu yapan Ramanlı, “Bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günüdür. Bu sebepler bugün bizlerde kendi dilimizle Kürtçe ile konuşuyoruz. Dilimiz gün geçtikçe kayboluyor. Geçen haftalarda dilimiz için bazı açıklamalar yaptık ki halkımızın dillerine karşı daha bilinçli olsunlar. Çocuklarımız da dilimizi öğrensinler ki dilimiz kaybolmasın. Görünürlük, kampanya ve yürüyüşlerle istedik ki herkes dili hakkında uyansın. Kürt halkı ve Kurmançlar olarak Kürtçe dilimiz kaybolmasını istemiyoruz. Sadece bizim dilimiz değin tüm vatandaşların dilleri kaybolmasın. Laz, Çerkez, Abaza ve Zaza olsun kim olursa olsun herkes Türk ve Araplar gibi diline sahip çıkmalıdır. Diller Allah-u Teâlâ’nın bizlere lütfudur. Dilimizin farklılığı Alla-u Teâlâ’nın ayetlerindendir. Allah-u Teâlâ Kur’an-ı Kerimde bizlere böyle buyurmuştur. Dillerimizin farklılığı bizi birbirinden farklı kılmaz ve bizi birbirimize düşürmez bilakis birbirimizi sevmemize, tanışmamıza ve beraberliğimize vesile oluyor.” ifadelerine yer verdi.

“BU DEVLETİ BERABER KURDUK”

Silah ve ölümle hakların alınamayacağını dile getiren Ramanlı, “Kürt halkı belki 10’larca yıl dillerinin yasaklanmasından dolayı kendilerini ifade edemeyecek duruma gelmiş dilleriyle de konuşamıyorlardı. Biz Kürt’üz bile diyemiyorlardı. Siyaset ilerledikçe, bilinç artıkça ve normalleşme oldukça yavaş yavaş yasaklarda ortadan kalkıyor. Ancak daha atacağımız çok adımlar var. Dilimiz de eğitim dili ve resmi dil olması gerekir. Bu anlamda bizler sivil mücadele, siyaset yolunda mücadele ve meşru yollarda mücadelemizi vereceğiz. İnanıyoruz ki her medeni kişi başarısı ikna iledir. Silah, ölüm ve kavga ile amacımıza ulaşamayız. 40 yıldan fazladır bunlar tecrübe edildi. Ölüm ve silahlarla amacımıza ulaşamayız. Siyaset yoluyla meşru yollarda ve sivil olarak haklarımıza kavuşabiliriz. Bizler 85 milyon vatandaş binlerce yıllık geçmiş olan bir tarihe sahibiz. Birbirimizin uğruna kanlarımız dökülmüş. Bu devleti beraber büyük bir mücadeleyle kurduk. Güzel günlerimiz de kötü günlerimiz de ikimizin ortak güzelliği ve acısıdır. İstikbalimizde aynı ve güzel olmalıdır” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.