“İnsanlar, tarım ve hayvansal üretimden kopuyor”

Tarımdaki yanlış politikalar ve girdi maliyetlerindeki artışlar nedeniyle tarım ve hayvansal üretimle uğraşan insan sayısının her geçen gün azaldığını belirten Ziraat Mühendisi Ebubekir Doğan, bu sorunun ileriki yıllarda üretim açısından kötü sonuçlar doğuracağını söyledi.

“İnsanlar, tarım ve hayvansal üretimden kopuyor”
Yayınlama: 20.02.2024 14:45:48
26
A+
A-

Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, tarım ve hayvansal üretimin geldiği son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tarımın insanlık tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Doğan, tarım sektörünün bitkisel ve hayvansal üretim olarak ikiye ayrıldığını anlattı. Özellikle kırmızı ve beyaz etin temel kaynağını oluşturan hayvansal üretimin insanlar için son derece önemli olduğunu vurgulayan Doğan, son yıllarda nüfus oranının artmasıyla birlikte tüm dünyada et tüketiminin de arttığını vurguladı. Ancak Türkiye’de ve dünya genelinde insanların kırmızı veya beyaz et proteini bakımından yeterinde beslenemediğine işaret eden Doğan, bunun en temel sebebinin ise insanların tarımdan kopmasından kaynaklandığını söyledi.

“TARIM ARTIK KAZANDIRMIYOR”

Tarımla uğraşan insan sayısının her geçen gün azaldığına dikkat çeken Doğan, “Bugün Batman’da tarımla uğraşan çiftçilerimizin ortalama yaşı 55’tir. Yani genç nüfus artık tarımla uğraşmamaktadır. Bunun nedenleri ise çoktur. Ama temel nedenleri diğer sektörlere göre iyi bir getiri ve kazancının olmamasıdır.” dedi. Bilgi ve teknoloji çağında olduklarını, teknoloji ve bilginin daha çok kazanç getirmesi nedeniyle kırsaldan kente doğru bir göçün olduğunu vurgulayan Doğan, bu durumun tarımsal ve hayvansal üretimi olumsuz etkilediğini, geride bıraktığını kaydetti.

“HAYVAN SAYISI YETERLİ DEĞİL”

Mera alanlarının da yeterince kullanılamadığını belirten Doğan, “İnsan nüfusuna oranla hayvan sayısının düşük kalması nedeniyle hayvansal üretim olan kırmızı veya beyaz et üretimi yetersiz kalmaktadır. Türkiye yılda bir milyon ton kırmızı et üretmekte ve dünyada 9’uncu sıradadır. Beyaz et üretiminde ise 10’uncu sırada olup yıllık 2 buçuk milyon ton üretimi söz konusudur. Ama dengeli ve sağlıklı beslenmede henüz yeterli değil” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.