“Teknolojik ürünlerin satışı engelleniyor”

Telefoncu esnafı, teknolojik ürünlerin satışının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor.

“Teknolojik ürünlerin satışı engelleniyor”
Yayınlama: 29.02.2024 12:39:13
Düzenleme: 29.02.2024 12:48
133
A+
A-

Telefoncu esnafının yaşadığı sorunlara ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türkiye İletişim ve Bilim Federasyonu Batman İl Temsilcisi İbrahim Çetiz, teknolojik ürünlerin satışının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. İletişim ve bilişim, cep telefonculuğu sektörünün durma noktasında olduğunu vurgulayan Çetiz, son 10 yılın en kötü günlerini yaşadıklarını belirtti. Bunun nedenlerinden bir tanesinin taksit kısıtlaması ve banka pos komisyon oranlarının çok yükselmesi olduğunu ifade eden Çetiz, vatandaşların artık günümüz şartlarda teknolojiye rahat ulaşmak istediğini kaydetti.

“KÜÇÜK ESNAFIN EZİLMESİNE MÜSAADE EDİLMEMELİ”

En yakın zamanda teknolojik ürünlerin satışının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini dile getiren Çetiz, “Küçük esnafımızın ezilmesine müsaade etmemeliyiz. Türkiye’de üç büyük GSM operatörü fahiş fiyatlara hat üzerine kontratlı, yani taksitli cihaz verebiliyorken neden küçük esnafımız kredi kartına taksitli cep telefonu ve teknolojik aletler satamıyor? Bu büyük bir engel. Bu engelin kaldırılması sektöre rahat bir nefes aldıracaktır. Öğrencilere verilen indirimli cep telefonu, tablet ve bilgisayarın talep görmedi. Bunun nedeni de limitin çok düşük olması ve öğrencilerin bu fiyatlara teknolojik aletlere ulaşamamasıdır. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bu limiti en az 20 bin TL’ye çıkartması sektörü ve öğrencileri memnun edecektir” diye konuştu.

“VERGİ İNDİRİMİ KAYIT DIŞILIĞIN ÖNÜNE GEÇER”

Açıklamasının devamında Çetiz, şunları söyledi: Ticaret Bakanlığının e-ticaret platformlarını inceleyip fahiş komisyon oranlarına dur demeli. Bakanlık e-ticaret platformlarında komisyon oranlarına taban fiyat getirmeli ve bazı cep telefonu modellerinde vergi indirimi yapılması durumunda kayıt dışının da önüne geçilecektir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.