“Trafikte herkese önemli görevler düşüyor”

Trafik eğitmeni Ekrem Beycan, ölümlere ve yaralanmalara, maddi kayıplara neden olan trafik kazalarının önüne geçmek için sürücülere ve karayollarına düşen bir takım görevleri anlattı.

“Trafikte herkese önemli görevler düşüyor”
Advert
Yayınlama: 21.02.2024 12:45:57
27
A+
A-

Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarından dolayı her yıl binlerce insanın hayatını kaybettiğini, on binlercesinin de yaralandığını aktaran Beycan, bu durumun üzüntü verici olduğunu söyledi. Ölümlü veya yaralanmalı kazaların yaşanmaması adına herkese önemli görevlerin düştüğünü ifade eden Beycan, bu görevlerden birinin sürücülere, diğerinin ise karayollarına ait olduğunu belirtti. Sürücülerin yola çıkmadan önce emniyet kemerlerini takmaları gerektiğini dile getiren Beycan, sürücülerin aynı zamanda hız sınırına da riayet etmesi gerektiğini kaydetti. Beycan, “Kazaların en büyük nedenlerden biri hız yapmaktır. Bu da ölüme yol açıyor.” dedi.

“EKSİĞİ OLAN ARAÇLA YOLA ÇIKMAMALIYIZ”

Sürücülerin yola çıkmadan önce araçlarını mutlaka kontrol etmeleri gerektiğini vurgulayan Beycan, “Aracımızın bir eksiği varsa o araçla yola çıkmamalıyız. Bu durumda kazaya neden olmaktadır. Hatalı sollama en çok ölümün yaşandığı kaza türleridir. Kısa mesafe bile olsa kesinlikle sürücüler emniyet kemeri takmalıdır. Aynı şekilde araç takip mesafemizi korumalıyız. Öndeki aracın dibinde gitmek kaza nedenlerinden bir tanesidir. Takip mesafesi hızımızın yarısı olmalıdır. Bu sınırı aştığımız zaman aracı durduramayız ve önde aniden duran araca çarparak kazaya sebebiyet verebiliriz” diye konuştu.

“LASTİKLER KAZAYA SEBEBİYET VEREBİLİYOR”

Kazalara neden olan bir diğer faktörün de araç lastikleri olduğuna işaret eden Beycan, şöyle devam etti: “Yaz aylarında yaz lastiği, kış aylarında da kış lastiği kullanılmalıdır. Yaz lastikleri kışa uygun olmadığı için kayıyor ve bu da kazaya sebebiyet veriyor. Özellikle kış aylarında yolda oluşabilecek buzlanmaya karşı yavaş gidip takip mesafemizi de artırmalıyız. Çünkü kışın yollarda gizli buzlanma oluyor. Bu durumda kazalara neden olabiliyor. Buna da dikkat etmeliyiz. Karlı ve sisli havalarda vitesimizi küçültmeliyiz. Aralıklarla fren tutmalıyız. Araç kaydığı zaman ise freni bırakmalıyız. Sisli havalarda sis farlarımızı yakmalı, dörtlükleri de açık bırakmalıyız ki, araçlar farkımıza varsın. Bu saydıklarıma dikkat ettiğimiz zaman kazaların önüne geçmiş oluruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.