Yüksek faiz ikinci el piyasasını vurdu

İkinci el araç piyasasında durgunluğun devam ettiğini belirten galerici esnafı, piyasanın canlanması için faizin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Yüksek faiz ikinci el piyasasını vurdu
Yayınlama: 28.02.2024 13:25:25
55
A+
A-

Batman’da ikinci el araçlar salgın sürecinden sonra yaşanan kontrolsüz artış sonrası fiyatlardaki düşüşe rağmen durma noktasına geldi. Konu hakkında konuşan ikinci el galerici esnafı, şu an ikinci el araç piyasasında yaşanan durgunluğun en büyün nedeninin bankaların faiz vermesi olduğunu söyledi. İkinci el araç ve diğer piyasaların tekrar canlanması için yetkililere seslenen galerici esnafı, faizin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

“PARA VAR AMA FAİZE YATIRMIŞ”

İkinci el araç satışlarının halen durgun olduğunu belirten esnaf Baver Sayhan, “Son 3 ayda işlerimiz çok kötüydü. Ama son 2-3 haftadır gelip soran oluyor. Tabi uygunsa gidiyor. Takas yapanlar ve vadeli araç verenler var. İkinci el araç fiyatlarının yeterince düştüğüne inandığım için daha da düşeceğini sanmıyorum. Çünkü bir milyonluk araçlarda neredeyse 200 bin lira düşüş oldu. Bizim için zarar oldu ama bununda altında kalkacağız. Vatandaşta para var ama çoğu bankalara faize yatırmış. Genelde her kış aylarında işlerimiz duruyor ve yaz aylarında çakılıyor. Milletin de araç almaya ihtiyacı var. Yetkililerden talebimiz faizi kaldırmalarıdır. Çünkü faiz çok günah bir şeydir. Milletin tüm parası bankalarda. Eğer faiz kaldırılırsa talep çoğalır ve piyasamız da canlanır” dedi.

“KİMSE TİCARET YAPAMIYOR”

İnsanların birikimlerini bankalara faize yatırmalarından dolayı iş yapamaz hale geldiklerini belirten esnaf Hüsamettin Barış, işlerinin ve piyasanın açılması için faizin kaldırılmasını istedi. Barış, “İkinci el otomobil piyasası halen durgun durumdadır. Kimse ticaret yapamıyor. Faizlerin yüksek olması nedeniyle işlerimiz durma noktasına gelmiş. Eskiye nazaran araç soranların oranı yüzde 5’lere düştü. Havaların ısınmasıyla beraber piyasada bir canlılık bekliyoruz ama faiz oranları yüksek olduğu için umut bile edemiyoruz. Şu an araç fiyatlarında farklı bir düşüş yok ama daha önceden yüzde 20’lik bir düşüş olmuştu. Ama sıfır araçlarda bir artış olduğundan ikinci el araçlarda da bir artışın yaşanmasını bekliyoruz. Ekonominin canlanması için yetkililerden isteğimiz faizleri düşürmeleridir.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.