“Çocuklarımızı camilere yönlendirelim”

Çocukların camiye gitmelerinin önemi, camilerde çocukların yaramazlıkları durumunda takınılması gereken tavır, hakkında konuşan Diyanet-Sen Batman Şube Başkan Yardımcısı Molla Salih Gültekin, cami eğitimi alan çocukların hem dünyaları hem de ahiretlerinin mamur olduğunu belirtti.

“Çocuklarımızı camilere yönlendirelim”
Yayınlama: 04.03.2024 13:10:31
41
A+
A-

Çocukluk yıllarında camide azarlanmış kişilerin önyargılarla büyüdüğüne değinen Gültekin, Peygamber efendimizin hayatına baktığımızda çocukların eğitimine çok önem verdiğini ve bundan dolayı başta aile olmak üzere din görevlilerinin bu konuda çok hassas olması gerektiğini söyledi. Gültekin, camilere giriş çıkış ve orada bulunmanın gerektirdiği adap (uyulması gereken kurallar) konusunda aile ve eğitimcilere düşen görevleri hatırlatarak tavsiyelerde bulundu. Özellikle çocukların camiye gitme önemine değinen Gültekin, “Büyüklerin ne kadar camiye gitmesi önemliyse çocukların daha da önemlidir. Peki, neden? Çünkü bugünün küçüğü yarının büyükleri olacak olan çocukların yarın iyi bir birey olmaları için camilerden geçmeleri lazım. Peygamber Efendimizin hayatına baktığımızda çocukların eğitimine çok önem vermiştir. Zaten ilk mektep aile yuvasıdır ve arkasından camilerdir. Camilerin yapılış amacı sadece ibadet etmek için değildir. Özellikle halkımıza, cami cemaatine ve hocalarımıza sesleniyorum; çocuklarımızın ilerde iyi bir birey olmaları için onların önünü açmalıyız.” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZDİR”

Çocukların temel eğitimlerine katkı sunmada din görevlilerine çok büyük işler düştüğüne dikkat çeken Gültekin, “Başta din görevlileri olarak çocuklara sahip çıkmalıyız. Anne ve babalarından aldıkları eğitimden sonra bizlerin de gerekli eğitimi vermemiz lazım. Onun için camilerimizi hem ibadetle tanışmalarına hem de İslam’ı öğrenmeleri için çocuklara açmamız gerekmektedir. Çocukları camilere davet edeceğiz ki bu çocuklar eğitim alarak terbiyeyi öğrensinler. Eğer aile terbiye veremiyorsa ve bizler de veremezsek ve bu çocukların yaramazlıklarına katlanmazsak ileride bu çocuklar Allah muhafaza birer potansiyel suçlu olacaklardır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.