Halepçe katliamını andılar

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Batman İl Teşkilatı Gülistan Caddesinde basın açıklaması yaparak 36 yıl önce Saddam Rejiminin kimyasal bombalarıyla gerçekleştirilen Halepçe katliamında hayatını kaybedenleri andı.

Halepçe katliamını andılar
Advert
Yayınlama: 17.03.2024 13:09:34
161
A+
A-

1988’deki katliamda yapılan bombardıman yapıldığı saat 11.00’de 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Batman Bağımsız Belediye Başkan adayı Muazzez Baktaş’ın da katıldığı anma töreninde konuşan PWK Batman İl Başkanı Aziz Özdemir, hiçbir zulüm iktidarı ve işgalci devletler Saddam Hüseyin ve Kimyasal Ali gibi cezasız kalmayacağını ifade etti.

Basın açıklamasını okuyan PWK Meclis üyesi Hamdusena Demirel, “Halepçe soykırımının yaraları, ulusal birlik ve Kürdistan’ın özgürlüğüyle sarılabilir. Halepçe soykırımı, Kürdistan’ın dört parçasında da değişik şekillerde devam ediyor. 36 yıl önce, 16 Mart 1988’de Saddam Hüseyin Rejimi’nin kimyasal bombalarıyla Güney Kürdistan’ın şehrinde, çoğunluğunu çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu 5000’den fazla Kürt katledildi. Halepçe’de katledilen sadece 5000 insan değildi; insanlık da katledildi. Halepçe soykırımı bir insanlık suçudur. Halepçe soykırımı, sadece faşist diktatör Saddam Hüseyin’in bir vahşeti değildi; aynı zamanda tüm insanlığın alnına sürülen bir kara leke ve utançtır. Halepçe soykırımının 36. yıldönümünde, bu soykırımın tüm fail ve destekçilerini kınıyoruz, lanetliyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.