“Ticarette Peygamberimizi örnek alalım”

Peygamber Efendimizin ticaret ahlakına çok önem verdiğini, bu nedenle ticaretin güven ve dürüstlük üzerine inşa edilmesi gerektiğini belirten Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası (BESO) Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, esnafa önemli tavsiyelerde bulundu.

“Ticarette Peygamberimizi örnek alalım”
Advert
Yayınlama: 04.03.2024 13:18:00
20
A+
A-

Mübarek Ramazan ayının yaklaştığını hatırlatan Başkan Çiftçi, Ramazan ayı dolayısıyla esnaftan bir takım beklentilerinin olduğunu ifade etti. Esnafın özellikle Ramazan ayında ellerinden geldiği kadarıyla halka ürün satışı konusunda yardımcı olmalarını isteyen Çiftçi, “Esnafımızdan isteğimiz Ramazan’ın bereketinden faydalanmalarıdır. Ramazan rahmet, bereket ayıdır; onu Allah’a yaklaşmada fırsat bilelim. Allah’ın verdiği bereket miktarla ölçülmez. Evet, esnafımız zor bir süreçten geçiyor. Bu zor süreci hep beraber inşallah aşacağız” dedi.

“İNDİRİMLERLE HALKA YARDIMCI OLALIM”

Esnafın Ramazan ayına has indirim ve kampanyalarla halkın karşısına çıkmaları gerektiğini ifade eden Çiftçi, “Fiyatları yükselterek değil, indirim yaparak, ciroyu yükselterek işimizi iyileştirelim. Bu konuda halkımızın beklentisi budur. ‘Ramazan ayında esnaf artışa gidiyor’ algısını kıralım. İndirimlerle halkımıza yardımcı olalım. Bu, sosyal dayanışma etkisi oluşturur.” diye konuştu.

“BİRBİRİMİZİ KANDIRMAMALIYIZ”

Esnafın ticaretlerinde Peygamberi örnek almaları gerektiğini vurgulayan Çiftçi, şöyle devam etti: “Ticaretle uğraşan bir Peygamberin ümmetiyiz. Peygamberimiz aleyhi selatu vesselam ticarete, ticaret ahlakına çok önem verirdi. Bizler kötü, sahte ürünlerle kesinlikle birbirimizi kandırmamalıyız. Peygamberimiz bir hadisi şerifinde, ‘Bizi kandıran bizden değildir’ buyuruyor. Biraz ahlaki yozlaşma olmuşsa da esnafımız buna dikkat etmelidir. Çünkü Peygamberimizin söyledikleri bizim faydamızadır. Söylediklerini hayatımıza geçirirsek mutlu oluruz ve işimiz bereketlenir. Ancak tam tersi yaparsak hem maddi hem de manevi zarar görürüz. Onun için Peygamberin ahlakına ihtiyacımız var.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.