“Belediye halkı yanlış bilgilendiriyor”

Batman Belediye yeni yönetimi ve Batman Valiliği arasındaki karşılıklı açıklamalar devam ediyor.

“Belediye halkı yanlış bilgilendiriyor”
Yayınlama: 24.04.2024 16:46:52
822
A+
A-

Yeni belediye yönetiminin ‘İstiklal Parkı’ ile ilgili iddialara cevap veren Batman Valiliği, mevcut Belediye yönetiminin eksik ve yanlış bilgilerle kamuoyunu meşgul ettiğini kaydetti.

İHALE SÖZLEŞME AÇIK VE NET…

Batman Valiliği, Batman Belediyesinin İstiklal Parkı ile ilgili yapmış olduğu basın açıklamasına bir kamuoyu duyurusuyla cevap verdi. Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, “Batman Belediyesi sosyal medya hesaplarında İstiklal Parkı ile ilgili yapılan basın açıklaması hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama yapma gereği duyulmuştur. İstiklal Parkı işletme ihalesi, Resmi Gazete, yerel gazete ve internet gazetelerinde ilan edilerek, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 35. maddesine göre açık ihale usulü ile yapılmıştır. İhale ile on yıllık süreyle İstiklal Parkı’nın bakım-onarım, peyzaj, güvenlik, temizlik ve tüm işletme giderleri yüklenici firmaya devredilerek, anılan giderlerin bütçe yükü oluşturması engellenmiştir. Dolayısıyla bu şekilde bir bütçe yükü belediye üzerinden alınmış, üstüne üstlük ilk yıl 1 milyon 960 bin TL, kalanı yıllara sari TÜFE oranında artacak şekilde bir bedel belediyeye kazandırılmıştır. Mali Hizmetler Müdürlüğünde bulunan ihale sözleşmesi incelendiğinde durum açık ve net bir şekilde ortaya çıkacaktır” denildi.

“İHALEYİ KARALAMAK ACZİYET”

İstiklal Parkını denetlemenin belediyenin sorumluluğunda olduğunu belirten Batman Valiliği, açıklamanın devamında şunlara değindi: “Açık ihale usulü ile herkese açık ve şeffaf bir şekilde yapılan bir ihaleyi karalamaya çalışmak acziyet ve yetersizlik göstergesidir. Belediyenin tasarrufunda bulunan her türlü park, işletme ve tesis bir kamu hizmeti olarak belediyenin sorumluluğundadır. Belediye ile yüklenici firma arasındaki sözleşme hükümleri kapsamında, vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına, sözleşme gereği İstiklal Parkı ile ilgili yapılması gereken işleri yaptırmak, takip etmek ve denetlemek belediyenin sorumluluğundadır. Mevcut Belediye yönetiminin eksik ve yanlış bilgilerle kamuoyunu meşgul etmek yerine, sorumlu bir idare gibi hemşehrilerimize hizmet etmesi gerekmektedir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.