Bir yılda yüzde 150 zamlandı

Bir yılda tavuk eti fiyatlarına yüzde 150 zam yapıldığını belirten tüketici ile satıcılar, zamma tepki göstererek yetkililerden fahiş artışa çözüm bulmaları çağrısı yaptı.

Bir yılda yüzde 150 zamlandı
Yayınlama: 23.04.2024 15:15:44
81
A+
A-

Kırmızı ete oranla dar gelirli ailelerin tercih ettiği beyaz etin bir yıl içerinde neredeyse yüzde 150 oranlarda zamlanması halkın alım gücünü oldukça düşürdü. Fiyatlardaki artış nedeniyle dar gelirli aileler kırmızı et alamazken son zamanlarda peş peşe tavuk etine yapılan zamlar, beyaz eti zengin yemeği haline getirdi. Her geçen gün artan tavuk fiyatları halkı tavuk eti alamaz hale getirirken, esnafın satışlarını da yüzde 400 oranlarında düşürdüğü belirtildi. Büyük tavuk firmalarının kafalarına göre kendi aralarında anlaşarak yaptıkları fahiş zamlara ivedi bir şekilde çözüm getirmesi gerektiğini belirten tüketici ve satıcılar, hükümetin beyaz et fiyatlarındaki fahiş artışa çözüm bulması gerektiğini söyledi.

“TAVUK ZENGİNLERİN YEMEĞİ OLDU”

Fakir insanları yemeği olan tavuk etinin artık zengin yemeği olduğunu ifade eden esnaf Selman Coşkun, “Tavuk etini daha çok fakir kesimler alıyordu ama şimdi zengin insanların yemeği oldu. Beyaz et, kırmızı et fiyatıyla yarışıyor. Bundan dolayı son zamanlarda millet artık tavuk bile alamıyor. Çünkü geçen seneye oranla tavuk fiyatlarında neredeyse yüzde 150’lik bir zam artışı var. Tabi bu işlerimizi de olumsuz etkiledi. Geçen sene günde 400-500 kilogram tavuk satarken şu anda günlük satışımız 50 ila 100 kilograma kadar düştü. Bu zamlar insanları çok zor durumda bırakıyor. Buraya gelip tavuk almak isteyenler yaşanan fiyat artışlarını bizlere sorarak ‘neyin fiyatı bu kadar arttı da tavuk fiyatı bu kadar artıyor?’ diyorlar” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.