“Lastik alımlarında büyük düşüş yaşanıyor”

Kış mevsimi bitip yaz mevsimi başlarken araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri “Yaz lastiği ne zaman takılır?” sorusudur.

“Lastik alımlarında büyük düşüş yaşanıyor”
Yayınlama: 21.04.2024 11:12:01
54
A+
A-

Havaların ısınması ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte yaz lastiklerinin kullanımının Türkiye genelinde 1 Nisan itibariyle başladığını hatırlatan oto lastik işlemecileri, sürücülere önemli tavsiyelerde bulundu. Lastik fiyatlarındaki artışlardan dolayı lastik değişiminin geçen seneye oranla bayağı düştüğünü belirten oto lastik bayii işlemecisi Abdülkerim Can, artan lastik fiyatlarının işlerini olumsuz etkilediğini söyledi.

“LASTİK FİYATLARI ARTIŞ BÜYÜK ETKEN”

Lastik fiyatlarındaki artıştan dolayı lastik değişiminin bayağı azaldığına dikkat çeken oto lastik bayii işlemecisi Abdülkerim Can, “Yaz lastik uygulaması başladı ama bu seneki lastik değişiminin geçen yıllara nazaran düştüğünü görmekteyiz. Bunun sebebi ise bu yıl artan lastik fiyatlarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Ama sürücülerin kendi can güvenlikleri ve sürüş güvenlikleri için geciktirmemeleri gerekmektedir. Geçen sene 2 bin lira olan lastik fiyatı bu sene 3 bin lirayı bulmaktadır. Fiyatların yükselmesinin değişim ve lastik alımlarını düşürdüğünü görmekteyiz. Lastik değiştirmek isteyen sürücülerimize hem farklı fiyat avantajları sağlayıp hem aracın periyodik bakımlarından hem de aracın çekap işlemlerini ücretsiz yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“YAZ LASTİKLERİ ZAMANINDA TAKILMALI”

Kış lastiği sezonunun sonuna geldiklerini ve şu anda kışlık lastiklerini söküp yazlık lastikleri taktıklarını ifade eden bir diğer lastik satıcısı ve ustası Ferhat Avanaş ise şunları söyledi: “Sıcak havalarda yaz lastiğinin etkisi kış lastiğine göre daha iyidir. Çünkü kauçuk farkı var. Kış lastiği kış aylarına göre üretilmiştir. Yaz lastiği ise yaz aylarında sıcak havalara göre fren mesafesi kış lastiğine göre daha iyidir. Kış lastiğini yaz aylarında kullananların fren mesafesi daha çok azalıyor. Çünkü kış lastiği yaz aylarında sıcaktan dolayı parça atmaya başlıyor. Bir de yol tutuşunu, yakıtın daha çok gitmesini ve araç sürücüsüne ekonomik zarar veriyor. Bu yüzden sürücülere tavsiyemiz yaz lastiklerini zamanında takmaları yönündedir. Tabi yüksek lastik fiyatları sürücülerin lastik değiştirmemesine neden olmaktadır.”

Advert

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.