“Ölümcül hastalıklar aşı sayesinde görülmüyor”

Özellikle aşılama takvimini tamamlayan çocukların hastalıklar sonucu oluşabilecek sakatlık ve ölümlerden korunduğunu belirten Uzman Doktor Semih Canpolat, ölümlere yol açan pek çok hastalığın aşılar sayesinde artık görülmediğini söyledi.

“Ölümcül hastalıklar aşı sayesinde görülmüyor”
Yayınlama: 23.04.2024 12:50:24
30
A+
A-

Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Semih Canpolat, 24-30 Nisan Aşı Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunarak hastalıklara karşı aşının önemine dikkat çekti. Her yıl Nisan ayının son haftasında kutlanan Aşı Haftasının amacının her yaştan insanı hastalıklara karşı korumak için aşılamayı teşvik etmek olduğunu aktaran Uzman Doktor Canpolat, aşılama her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtaran en başarılı, etkili ve düşük maliyetli sağlık müdahalelerinden birisi olduğunu anlattı.

“ÇİÇEK HASTALIĞI TAMAMEN YOL EDİLDİ”

İnsanlık tarihinde büyük salgınlara ve ölümlere yol açan pek çok hastalığın günümüzde aşılamanın bir zaferi ve aşının gücü olarak artık görülmediğine dikkat çeken Canpolat, “Örneğin çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren aşılama sayesinde tamamen yok edilmiş. Hastalık etkeninin yok edilmesi üzerine 1987 yılında çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmadığından aşılaması tüm dünyada durdurulmuştur. Yine çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına gelmiştir. Ülkemizde son polio vakası 26 Kasım 1998 tarihinde görülmüş, daha sonraki yıllarda poliomiyelit vakası tespit edilmemiştir. Ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi 21 Haziran 2002’de Poliodan Arındırılmış Bölge Sertifikası almıştır” diye konuştu.

“AŞI SON DERECE ÖNEMLİDİR”

Canpolat, “Örneğin ülkemizde, 2002 yılından bu yana yürütülmekte olan kızamık eliminasyon programı kapsamında gerçekleştirilen yoğun aşılama çalışmaları ile kızamık vaka sayılarında önemli bir azalma kaydedilmiştir. Ancak, halen dünyada kızamık virüsü dolaşımı devam etmektedir. 2009 yılından itibaren de özellikle de Doğu Avrupa’dan başlayarak Batı Avrupa ülkelerine sirayet eden büyük kızamık salgınları yaşanmış ve halen yaşanmaktadır. Bu nedenle, virüs dolaşımının devamlılığında rol oynayabilecek olan aşısız veya eksik aşılı tüm çocukların kızamık içeren aşı ile aşılanmaları son derece önemlidir.”

“AŞI TEREDDÜTÜ GİDEREK ARTIYOR”

Aşılanmamış veya eksik aşılı kişiler nedeniyle aşı ile önlenebilen bulaşıcı hastalıkların görülme riski yükseldiğini ifade eden Canpolat, “Son yıllarda, dünyada toplumlar arasında ortaya çıkan bebeklik ve çocukluk çağı aşılarını reddetme bu konuda gösterilen tereddüt; dini, politik veya coğrafi gerekçelerden bağımsız olarak, giderek artmaktadır. Aşılanmamış veya eksik aşılı kişiler nedeniyle; küresel dolanımın artması, göçler, savaşlar vb. sonucu, aşı ile önlenebilen bulaşıcı hastalıkların görülme riski yükselmektedir. Dünya Sağlık Örgütü 2019 yılı için öngördüğü on küresel sağlık tehdidinden birisinin ‘aşı reddi/tereddütü’ olduğunu bildirmektedir. Bu kapsamda tüm dünyada çeşitli adımlar atılmakta ve önlemler alınmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.