Süt ve peynirde bolluk

Batman’daki şarküteri işletmecileri ve hayvan besicileri, yağan yağışların peynirde bolluğu beraberinde getirdiğini belirterek bu durumun taze peynir fiyatlarının da düşmesine neden olduğunu söyledi.

Süt ve peynirde bolluk
Yayınlama: 18.04.2024 13:24:54
81
A+
A-

Yağışların iyi olması ve mera alanlarında çayırların bolluğu nedeniyle süt veriminin artması peynir fiyatlarının düşmesine neden oldu. Süt bolluğuyla beraber taze peynir fiyatlarının artmadığını ve uygun fiyatta kaldığını belirten sektör temsileri, taze koyun peynir fiyatlarının 120, 130 ila 140 lira arasında değiştiğini ifade etti. Kış mevsiminde yağan düzenli yağışlardan dolayı mera alanlarında iyi beslenen hayvanlardan iyi derecede süt elde edildiği ifade eden peynir satıcısı Mehmet Ali Yanaç, yağışların peynir bolluğuna neden olduğunu söyledi.

“PEYNİR FİYATLARI GEÇEN SENEYE GÖRE UYGUN”

Nisan ayıyla beraber taze peynir zamanının geldiğini belirten şarküteri işletmecisi Yanaç, “Nisan ve mayıs aylarında peynir sezonu açılıyor ve taze peynirler bizlere gelmeye başladı. Peynirlerimiz genelde Beşiri köylerinden, Kurtalan çevresinden ve Batman yöresinin tüm çevre köylerinden geliyor. Şu an genelde koyun peyniri geliyor ama inek peynirleri de bizlere geliyor. Bu sene geçen seneye göre peynir fiyatları uygundur. Taze koyun peyniri fiyatları 120, 130 ila 140 lira arasında değişiyor. Ama ileriki günlerde fiyatlar biraz yükselebilir.” ifadelerini kullandı.

“İHTİYAÇ VARSA HEMEN PEYNİR ALIN

Yükselen ürün fiyatlarına göre peynir fiyatlarının bu sene bayağı uygun olduğunu belirten Yanaç, “Bize gelen taze peynirleri önce tuzlayıp dinlendirdikten sonra bidonlara koyuyoruz ve ardından da soğuk hava deposuna gönderiyoruz. Bu sene bolluk olduğu için peynir fiyatları uygundur. Her şeye zam gelmesine rağmen bu sene peynir fiyatları uygundur. Vatandaşlara tavsiyemiz peynir ihtiyaçları varsa hemen alsınlar. Çünkü ileriki günlerde fiyat yükselebilir.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.