“Yapay zekanın faydası kadar zararları da var”

Teknolojinin ilerlediği günümüzde yapay zekanın kullanımının da bir o kadar yaygınlaştığını belirten Bilgisayar Mühendisi ve Yazılım eğitmeni Muhammed Hüseyin Yıldızbaş, yapay zekanın faydaları olduğu kadar zararlarının da olduğunu söyleyerek vatandaşları uyardı.

“Yapay zekanın faydası kadar zararları da var”
Yayınlama: 24.04.2024 12:40:35
41
A+
A-

Yapay zeka insan zekasını taklit ederek belirli başlı görevleri kendine eğitim vererek geliştiren bir sistem olduğunu tanımlayan Yıldızbaş, yapay zekanın günümüzde gündem haline geldiğini söyledi. Her iş sektöründeki bir kişinin yapay zekayı takip ettiğini belirten Yıldızbaş, “Yakın zamana kadar da yazılımcılar, bilgisayar mühendisleri, elektrik mühendisleri sadece yapay zeka üzerindeki çalışmaları takip ederken şu an hemen hemen birçok kişi yapay zeka üzerindeki çalışmaların takibini yapmaktadır” dedi.

“KURUMLAR YAPAY ZEKADAN DESTEK ALIYOR”

Her kurumun yapay zekadan destek aldığını vurgulayan Yıldızbaş, “Emniyet sektöründe, jandarma birimlerinin kullanmış olduğu görüntü işleme teknolojisiyle, trafikteki kural dışı hareketleri tespit eden ve bir suçluyu emniyet eğer arıyorsa bunu görüntü işleme teknolojisi sayesinde bulan sistemlerde aynı şekilde yapay zekadan destek almaktadır. Tarım teknolojisinde dron vasıtasıyla yukardan görüntü işleme alınarak farklı tarım uygulamaları bulunmaktadır. Sağlık sektöründe doktorlara yardımcı olan farklı yapay zeka uygulamaları bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

“AZ BİLGİ PAYLAŞILIRSA TEHDİD ENGELLENİR”

Yapay zekanın faydalarının yanında zararlarının da olduğunu belirten Yıldızbaş, şunları söyledi: “Mesela şu anda günümüzde çok fazla ebeveynler çocuklarının doğumunda ta ki büyüme aşamasına kadar ki tüm foto ve videolarını sosyal medyada paylaşmaktadırlar. Tüm süreci sosyal medyaya yaydığın zaman yapay zeka sistemiyle bu çocuğun gelecekte nasıl ve hangi yüz hatlarına sahip olacağıyla ilgili birçok bilgiye ulaşılacaktır. Biz ne kadar az veri verirsek bize o kadar az zararının olacağını bilmemiz gerekir. Bu yüzden buna dikkat etmemiz gerekir. Yapay zeka alanındaki bir diğer zarar ise bizim söylemediğimiz bir şeyi sanki söylüyormuşuz gibi karşı tarafa lanse edilir. Bunu zamanında ABD eski Başkanı Obama’ya yaptılar. Bir röportajda söylemediği bir şeyi söylüyormuş gibi gösterdiler. Bizim bulunmadığımız bir yerde bulunuyormuşuz gibi de bizi gösterebilirler. Sahte fotoğraf ve videolar yayabilirler. Ne kadar az kendimizi paylaşırsak o kadar karşı tarafa bu tehditleri engellemiş oluruz.”

Advert

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.