Çiftçinin gözü alım fiyatında!

Yağışların tahminlerin çok üstünde yağması nedeniyle Batman’da bu sene buğdayda yüksek bir rekolte beklenirken gözler buğdayın taban fiyatına çevrildi.

Çiftçinin gözü alım fiyatında!
Yayınlama: 16.05.2024 13:22:44
36
A+
A-

Batman’da çiftçiler buğday hasadı için hazırlık yapıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, yaptığı açıklamada, yaklaşık 25-20 gün içerisinde buğday hasadının başlayacağını söyledi. Üreticilerin şu an için yüzlerinin güldüğünü dile getiren Doğan, çiftçilerin beklentisinin buğdayın taban fiyatının en az 15 TL olduğunu ifade etti. Bu sene bölgede yağışların iyi olması nedeniyle buğdayda ciddi bir rekolte beklediklerini belirten Doğan, iyi olan yıllarda Türkiye genelinde en fazla 24 milyon ton buğday rekoltesi aldıklarını aktardı.

“REKOLTE BEKLENTİMİZ 250 BİN TON”

Yağışların çiftçileri sevindirdiğini ifade eden Doğan, “Bu sene yağışların iyi olması nedeniyle buğdayda rekoltenin iyi olacağını tahmin ediyoruz. Batman’da 650-700 bin dönüm civarında buğday ekilişi söz konusudur. Batman’daki rekolte beklentimiz bu sene 250 bin ton civarındadır. Çünkü iyi bir verim bekliyoruz. Bu açıdan çiftçinin yüzü gülüyor.” dedi.

“ÇİFTÇİMİZİN TEK BEKLENTİSİ İYİ BİR FİYAT”

Buğdayın taban fiyatının en az 15 TL olması gerektiğini aktaran Doğan, şöyle devam etti: “Böyle bir fiyat beklentisi var. Çünkü üretim masrafları düşünüldüğünde, çiftçinin bir yılki emeği, döktüğü ter nedeniyle ton başına 15 bin TL fazla bir ücret değildir. 15-20 gün sonra buğday hasadını görmeye başlayacağız. Bereketli bir yıl bekliyoruz. Çiftçimizin tek beklentisi iyi bir fiyattır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.