Faiz politikası emlak sektörünü vurdu

Emlak sektörünü çıkmaza sokan asıl sorunun konut kredilerinde faizin çok yüksek olduğunu dile getiren emlak danışmanları, bu durumun konut fiyatlarını düşürdüğünü vurguladı.

Faiz politikası emlak sektörünü vurdu
Yayınlama: 20.05.2024 16:23:01
Düzenleme: 20.05.2024 17:48
211
A+
A-

Bugünlerin yatırım yapmak, ev satın almak isteyenler için büyük bir fırsat olduğunu belirten emlak danışmanları, ihtiyacı olanların ev almalarını önerdiklerini söyledi. Şu an emlak piyasasında durgunluğun olmasının başlıca sebeplerinden birinin faizden kaynaklandığını dile getiren emlak danışmanı Cengiz Ekinci, satıcıların evini satmak istediğini ancak alıcı bulamadığını belirtti.

“FAİZLER DÜŞERSE KONUT SATIŞLARI ARTACAK”

Bu durumun konut satışlarını olumsuz etkilediğini ifade eden Ekinci, “Geçen sene ocak ayına baktığımız zaman bu sene konut satışında büyük bir düşüş var. Bunun sebebi insanlarda nakit paranın olmamasından kaynaklanıyor. Faizler düşerse satışlar, talepler olacak; Piyasadaki bu durgunluk biraz canlılık kazanacaktır. Şu an işler çok kötü. Satış olmuyor. Normalde hareketli olmamız gereken bir süreçteyiz. Çünkü evlerin değerinin altında satış olmasına rağmen insanlar alıcı bulamıyorlar. Sonuç olarak faizler düşerse konut satışlarının artmasına neden olacaktır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.