“İnsan modeline öncelik verilmeli”

“Vakıflar Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Peygamber Sevdalıları Vakfı, dürüst ve bilinçli Müslüman’ın, ‘merhametli, hayırlı insan’ olduğuna vurgu yaptı.

“İnsan modeline öncelik verilmeli”
Yayınlama: 07.05.2024 12:13:51
21
A+
A-

Mesajında İslam’ın öncülük ettiği vakıf kültürünün, İslam medeniyetinin insanlığın tarih yolculuğunda, iftihar örneklerinden olmaya devam ettiğini belirten Peygamber Sevdalıları, “Kur’an’ın, ‘Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe erişemezsiniz. Ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.’ (Âl-i İmrân, 92) gibi ayetlerin yanında Hazreti Muhammed’in (sallallahu aleyhi vesellem), ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ (Buhârî), gibi nice hadisleri Müslümanlar için vakıf anlayışına kaynaklık eder.” ifadelerine yer verdi.

“KİTLE GERÇEKLİĞİNİ ARTARAK YAŞAYACAĞIZ”

İslam’ın insanlar arasında yardımlaşma, dayanışma ve sosyal adaleti savunduğuna dikkat çekilen mesajda, “Bunun için; hedeflenen insan modeline öncelik verilmesi, değerler eğitimine ağırlık verilmesi ve pratik uygulaması, devlet yönetiminin bu alanı ihmal etmemesi, insanları kötülüklere veya bencilliğe sürükleyen araçların önlenmesi, iyiliklerin özendirilmesi ve değerli olanın değerlenmesine destek olunması gerekmektedir. Aksi halde bencil, gamsız, ailesine ve toplumuna lakayt ve zarar veren bir nesil ve kitle gerçekliğini artarak yaşayacağız. Ailevi ve toplumsal sorunları artmış bir gerçeklikle psikolojik-sosyolojik buhranlı bir aile ve toplum süreci içinde olacağız” ifadesi kullanıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.