Sokak hayvanları için kanun teklifi verdiler

Batman Milletvekili Serkan Ramanlı’nın aralarında bulunduğu HÜDA PAR milletvekilleri, başıboş köpek saldırılarını önlemek için Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu.

Sokak hayvanları için kanun teklifi verdiler
Yayınlama: 22.05.2024 12:33:49
40
A+
A-

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, Gaziantep Milletvekili Şahzade Demir ve Mersin Milletvekili Faruk Dinç imzalı, Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ve gerekçesi TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklifin gerekçesinde, sokak hayvanlarının yaptığı saldırıların her geçen gün daha fazla insana zarar verdiği ve can güvenliklerini tehlikeye attığına dikkat çekildi. Teklifte, “Özellikle sabahın erken saatlerinde okula gidip gelen çocuklar sık sık saldırıya uğramaktadır. Bu durum, sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de söz konusudur. Ölüm ve yaralanma ile neticelenen saldırı vakalarında artış yaşanmaktadır. Meskûn mahallerde artan sahipsiz hayvan yoğunluğu, insan sağlığı ve güvenliği açısından tahammül edilemez bir boyuta ulaşmıştır. Parklar artık çocuklar için güvenli alanlar olmaktan çıkmış, sahipsiz hayvanların toplanma yeri haline gelmiştir. Gece saatlerinde yürüyüş yapan, hava aydınlanmadan işe giden, sabah namazı için camilere ulaşmaya çalışan vatandaşlar tedirgin olmakta, kendilerini korumakta zorlanmaktadır.” denildi.

“SOKAKLAR ARINDIRILMALI”

Vatandaşların kendilerini sokakta güvende hissetmemesinden daha kötüsünün; kamu kurumlarının önlem almaması, hatta bu konuya duyarsız kalması olduğuna işaret edilen teklifte, şunlar kaydedildi: “Mevcut düzenlemeler, sokak hayvanlarını sokağa tescillemekte ve barınma mekânlarında tutulmalarını engellemektedir. Bu durum hem insanlar için hem de sokak hayvanları için tehlike üreten bir sonucu doğurmaktadır. Yapılması gereken; meskûn mahallerden uzakta kalıcı barınakların inşa edilmesi ve bu barınaklarda kalacak köpeklerin sayılarının kontrol altında tutulmasıdır. Mevcut kanunların bu yönde düzeltilmesi, artık ertelenemez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu kapsamda hayvanları Koruma Kanununda ve Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişikliklerle sokakların başıboş hayvanlardan arındırılması, hayvanların uygun bakımevlerinde tutulması ve sahiplenilmeyen hayvanların insan hayatını tehlikeye atacak şekilde başıboş dolaşmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.