Tarımda enerji semineri düzenlendi

Batman Üniversitesi, GAP Bölge Kalkınma Dairesi Başkanlığı işbirliği ile desteklenen ‘Hassas Tarım Sistemleri ve Tarımda Enerji Verimliliği Semineri ve İnovasyon Merkezi’ açılışı gerçekleştirildi.

Tarımda enerji semineri düzenlendi
Yayınlama: 29.05.2024 12:56:51
20
A+
A-

Batı Raman Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen programa Batman Valisi Ekrem Canalp, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman Tarım İl Müdürü Mehmet Aydın, Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, birçok akademisyen ile çok sayıda öğrenci katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Demir, Üniversitenin bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında salonu bilgilendirirken, açılacak olan İnovasyon Merkezi’nin tarım sektörünün modernleşmesi ve enerji verimliliğinin artırılması konularında önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.

“VERİMLİ TARIM TEKNİKLERİNE GEÇİŞ YAPILMALI”

Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan yaptığı konuşmada; “Tarımsal üretim, ülkelerin ekonomisinde de kritik bir rol oynamaktadır. Türkiye gibi ülkelerde de tarım sektörü, ekonomik açıdan büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle, tarım sektörünü geliştirmek zorundayız. Bunu başarmanın yollarından biri, teknolojiyi ve hassas tarım uygulamalarını kullanmaktır. Hassas tarım, daha kaliteli ve ekonomik açıdan daha kazançlı üretim hedeflemektedir. Geleneksel yöntemlerden uzaklaşarak, modern ve verimli tarım tekniklerine geçiş yapmalıyız” ifadelerini kullandı. Batman Valisi Ekrem Canalp programda yaptığı konuşmada; kırsaldan şehre yönelen göçün artış gösterdiğini ve bu durumun çiftçilik faaliyetlerini olumsuz etkilediğini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.