Uluslararası Batman sempozyumu başlıyor

Batman Üniversitesi, Batman’ın il oluşunun 34’üncü yıldönümü münasebetiyle bir sempozyum gerçekleştirecek.

Uluslararası Batman sempozyumu başlıyor
Yayınlama: 13.05.2024 12:50:58
34
A+
A-

Batman Üniversitesinin ev sahipliğinde Batman’ın il oluşunun 34’üncü yıldönümü olan 16 Mayıs Perşembe günü açılışı yapılması planlanan ‘2’nci Uluslararası Batman Sempozyumu’ kentin hedeflerine ulaşması açısından önemli katkılar sunması bekleniyor. “Şehir, Kültür ve Gelişim” temasıyla düzenlenecek olan ‘2’nci Uluslararası Batman Sempozyumu’nun amacı, Batman’ın dününü, bugününü ve yarınını akademik olarak ele almak; bu sayede Batman’a ait köklü tarihi, coğrafi, sanatsal, ekonomik, dini, sosyal, kültürel ve folklorik değerleri ortaya çıkarmak olarak belirlendi. Sempozyumun, Batman ili üzerine akademik çalışmalar yürüten araştırmacılar arasında bilgi alışverişi sağlayarak iş birliği ve dayanışmayı artırması hedefleniyor.

16-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan ‘2’nci Uluslararası Batman Sempozyumu’ Batman odaklı; arkeoloji, coğrafya, dil ve edebiyat, folklor, dini ve kültürel hayat, ekonomi, eğitim, kültür-sanat, politika, meşhur şahsiyetler, tarih, toplumsal yapı, güncel sorunlar, turizm, spor, sağlık, şehir ve mimari, biyoçeşitlilik, çevre, doğal zenginlikler-kaynaklar, enerji, madencilik, mühendislik, sanayi, tarım ve hayvancılık ana temaları etrafında düzenlenmesi planlanıyor.

Yayımlanan sempozyum programında Batman üzerine araştırma yapan yaklaşık 70 bilim insanı tarafından hazırlanan 60 akademik çalışma yer alıyor. Onur Kurulu Başkanlığını Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir’in üstlendiği, Düzenleme Kurulu Başkanlığını Prof. Dr. Ferhat Korkmaz’ın yaptığı 2’nci Uluslararası Batman Sempozyumu’nun açılış panelinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Boran ve Fırat Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sunkar konuşacak. Panelin moderatörlüğünü Batman Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksek Okulu öğretim elemanlarından Öğretim Görevlisi Dr. Veysel Karataş yapacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.