“Vatandaşlar haklarını aramada ısrarcı olmalı”

Türkiye’de 2023 yılında tüketici hakem heyetlerine yaklaşık 800 bin şikâyet başvurusunun gerçekleştiğini belirten Avukat Umut Can Günce, bunun parasal değerinin ise yaklaşık 4 milyar TL olduğunu söyledi.

“Vatandaşlar haklarını aramada ısrarcı olmalı”
Yayınlama: 07.05.2024 12:15:10
37
A+
A-

Avukat Umut Can Günce, gerek internetten gerekse de satıcıdan temin edilen üründe problem yaşayan vatandaşların sahip olduğu haklarla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Ülkede son zamanlarda e-ticaretin gelişmesiyle beraber tüketicilerin alışveriş yapma imkânlarının bir hayli arttığını belirten Günce, bu artışların beraberinde bazı sıkıntılar da getirdiğini söyledi. E-ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte bilinçsiz tüketicilerin fazla mağdur olmalarından kaynaklı olarak ‘Tüketicileri Koruma Kanunu’ çıkartıldığını ifade eden Günce, tüketicilerin korunmasına yönelik çıkartılan kanunla beraber vatandaşların yaptığı alışverişlerde aldıkları ürünlerin ayıplı çıkması durumunda bazı haklara sahip olduklarını anlattı.

“ÖDENEN PARA GERİ ALINABİLİYOR”

Tüketicilerin haklarıyla ilgili bilgi paylaşan Günce, “Peki, bu haklar nedir? Bir ürün alındığında ve bize gelen ürün istediğimiz ürün değilse veya deforme olmuşa, burada yapmamız gerekenler var. Bu da iki kısma ayrılıyor. Birincisi internet üzerinden yapmış olduğumuz alışverişler; mesafeli alış sözleşmesine bağlı olarak yapılmış olan alışverişlerdir. Böyle bir ürünün elimize gelmesi durumunda mesafeli alışveriş sözleşmesine dayanarak kişi 7 gün içerisinde cayma hakkını kullanıp ödemiş olduğu parayı geri alabiliyor” dedi.

“VATANDAŞ ISRARCI OLMALI”

Tüketicilerin isterlerse e-devlet üzerinden veya avukatları aracılığıyla tüketici hakem heyetlerine başvurularını yaparak haklarını alabileceklerini vurgulayan Günce, şöyle devam etti: “Bu konuda vatandaşların ısrarlı olmaları gerekmektedir. Çünkü satıcının kişiye önceden onaylattığı formu öne sürerek iadeyi kabul etmeyeceğini öne sürebilir. Ama Tüketici Koruma Kanunu çok net olduğu için alışveriş yaparken kişiye zorla seçmek zorunda kalınan onay sözleşmelerinin açık bir şekilde kesin hükümsüz olduğunu ifade etmektedir. Bundan dolayı satıcılarla daha önce bir iletişime geçip ısrarcı olmamız ve olumsuz neticelenmesi durumunda da tüketici hakem heyetine ve 104 bin lirayı aşan miktarlarda Tüketici Mahkemelerinde haklarını savunabilmektedirler.”

Advert

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.