Arpa ve mercimek hasadı başladı

Batman’da arpa ve mercimek hasadına başlayan çiftçiler, yağışların iyi olmasıyla hasattan iyi verim aldıklarını belirtti.

Arpa ve mercimek hasadı başladı
Yayınlama: 02.06.2024 13:42:30
28
A+
A-

Sonbahar döneminde mercimek ve arpa eken çiftçiler, ürünlerini hasat etmeye başladı. Yağışların iyi olmasıyla birlikte arpa ve mercimek veriminden memnun olan çiftçilerin gözü, açıklanacak fiyatta. Kuru arazide arpada dönüm başı 550-600 kilogram, mercimekte ise dönüm başı en az 180 kilogram ürün beklediklerini ifade eden çiftçiler, yeni mahsul için en az yüzde 50 fiyat artışı olmasını bekliyor. Bin bir zahmetle ektikleri arpa ve mercimek tarlalarının hasadını yapmaya başladıklarını belirten çiftçiler, yetkililere seslenerek; verdikleri emeklerin göz önüne alınarak arpa, mercimek ve buğday fiyatlarının belirlenmesini istedi.

“İYİ BİR VERİM BEKLİYORUZ”

Çiftçilikle beraber biçerdöver işiyle uğraştıklarını belirten çiftçi Yahya Eren, bu sene yağışların iyi olmasından dolayı kuru arazide dönüm başı en az 550-600 kilogram arpa beklediklerini söyledi. Eren, “Şu anda arpa hasadını yapıyoruz. Kasım ayının ortalarında arpa tohumunu ekmiştik. Ardından aralıklarla vakti geldikçe ilaçlama, gübre ve bazı işlemlerden geçiriyoruz. Bu sene arpadan iyi bir verim gelmesini bekliyoruz. Kuru arazide dönümde en az 550-600 kilo bekliyoruz. Bu sene yağışlar iyi olduğu için ürün kalitesi iyidir. Geçen sene tonu 7 ila 7 bin 500 lira arasındaydı bu sene ise 10 bin liranın üstünde olmasını bekliyoruz. Her şeye yüzde 100-200 zam geldiğine göre bizler de artan maliyetlerimize karşı arpa, buğday ve mercimekte en az yüzde 50 bir fiyat artışı bekliyoruz ki masraflarımızı karşılayabilelim.” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.