“Çocukların mutlulukları düşünülmeli”

Anne ve babaların çocuklarının sadece maddi geleceklerini değil manevi geleceklerini de düşünmeleri gerektiğini belirten molla Salih Şimşek, “Çocuklarımızın dünya ve ahiret mutluluklarını düşünmeliyiz” dedi.

“Çocukların mutlulukları düşünülmeli”
Yayınlama: 24.06.2024 12:02:07
26
A+
A-

İslam dininin çocuğun anne ve babaları üzerinde, anne ve babaların çocukları üzerindeki konulara çok derin bir şekilde temas ettiğini belirten Şimşek, “İlk olarak anne ve baba hakkını söylersek, çocuğun anne ve babasını incitmemesi, onları dinlemesi, onlara güzel bir şekilde davranması gerekir. Çocuklar ayette de belirtildiği üzere anne ve babalarına ‘öf’ bile dememesi gerekir. Ayrıca onlara eziyet etmemesi, sözlerinden de çıkmaması gerekir. Çocuklar, anne ve babalarının gayri meşru ve haram olmayan şeylerin dışındaki bütün isteklerine imkânı nispetinde uyması, onların onurunu ve şahsiyetini zedeleyecek şeylerden uzak durması gerekir” dedi.

“ÇOCUKLAR ANNE VE BABALARINI DİNLEMELİ”

Çocukların anne ve babalarını asla üzmemesi gerektiğini ifade eden Şimşek, “Çocuklar hoşuna gitmese, hikmetini anlamasa bile anne ve babasını dinlemesi gerekiyor. Çünkü anne ve babalar tecrübelidir. Çocuklarının kötülüğünü istemezler. Belki çocuklarının göremediği, fark edemediği hususları kendi tecrübelerinden fark ederek onların önüne bazı engeller, setler koyarlar. Bunu anlayışla karşılamamız gerekiyor” diye konuştu.

“ÇOCUKLARA MESLEKİ EĞİTİMLER VERİLMELİ”

Anne ve babaların çocuklarına gerekli zanaat, bazı mesleki eğitimler vermesi gerektiğini belirten molla Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mümkünse iyi bir eğitim almasının sağlanması çocuğun anne ve babasının üzerindeki haklarındandır. Güzel bir terbiye alması, at biniciliği, okçuluk gibi Peygamber Efendimizin söylediği şekilde bunlar çocuklara öğretilmesi gerekiyor. Anne ve babalar sadece madde, karnını doyurma boyutu ile değil çocuklarına manevi anlamda da iyi bir terbiye, eğitim almasının sağlanması gerekiyor. Sadece bu dünyayla sınırlı değil, bizim ahiret boyutu vardır bu hayatımızın. Dolayısıyla bu gözle bakıp İslam’ın öngördüğü hakları vermemiz gerekiyor. Bir çocuk olarak da anne ve babamıza karşı yine İslam’ın öngördüğü haklar çerçevesinde sorumlulukları yerine getirmemiz gerekiyor.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.