“Anız sürüm desteğiyle yangınların önüne geçilebilir”

Ziraat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, “Tarımsal desteklemelere anız bozma, sürme desteği de verilirse hem anız yangınları azalacak hem de tarımsal verim artacaktır” diyerek yetkililere önemli çağrıda bulundu.

“Anız sürüm desteğiyle yangınların önüne geçilebilir”
Yayınlama: 02.07.2024 15:16:59
57
A+
A-

Yakın zamanda Diyarbakır ve Mardin’de tarlalarda çıkan anız yangınlarda feci olayların yaşandığını anımsatan Doğan, yangınlarda 15 kişinin vefat ettiğini, birçok hayvanın telef olduğunu ve binlerce dönüm hububatın ise zarar gördüğünü aktardı. Anız yangınlarının ülkede her zaman problem ve ciddi zararlara neden olduğunu ifade eden Doğan, anız yangınlarının başta tarım arazilerine büyük zararlar verdiğini belirtti.

“ÇİFTÇİLER SÜRÜM İÇİN DESTEKLENMELİ”

Anız yangınlarının sona ermesi için yetkililere önemli görevlerin düştüğünü belirten Doğan, şöyle devam etti: “Çiftçiler ekinlerini kaldırır kaldırmaz sürüm yapabilirler. Bu çiftçiye ayrı bir külfet getirmekle birlikte zor bir işlemdir ama yapılması durumunda hem toprağa faydası vardır hem de gelecek yıl ekimi için toprak hazır hale geliyor. Bunun Tarım Bakanlığı tarafından desteklenmesi şeklinde bir destek olursa, umarın ki bütün çiftçiler anız bozmaya gider ve sürüm yapar. Bu durumda tarımsal desteklemelere anız bozma, yani sürme desteği de verilirse yüksek oranda anız yangınlarını hem azaltacak hem tarımsal verimi artıracak hem de çiftçilerimiz bir destek alacaktır. Dolayısıyla meydana gelebilecek olayların da önüne geçilmiş olacaktır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.