Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

ETİKET VE ÜNVANIN HAKKI

30 Mayıs 2021, 16:49 Okuma: 261

     Günlük yaşantımızda ve hayatımızın her alanında etiketin belli bir yeri vardır. Mağazaya, markete ya da herhangi bir alışveriş merkezine gittiğimiz zaman, ihtiyaçlarımız doğrultusunda alışveriş yaparız. İhtiyaçlarımızı karşılarken dikkat ettiğimiz hususlardan bir tanesi de ürünlerdeki etikettir. Çünkü herkesin kullanmış olduğu belli bir markada ürünleri vardır. Her ürünün bir ismi bulunur ve bu isim onun etiketidir.
     Bir de madalyonun öteki yüzüne bakalım, insanların da bir etiketi vardır. İnsanlar doğarlar, büyürler, eğitilirler ve daha sonra da belli bir yaşam sürerler ve ölürler. Doğumdan ölüme kadar almış olduğu isim onun etiketidir yani unvanıdır.
     Örneğin üniversiteyi bitirip profesör veya doçent olan yada doktor olan pek çok insan vardır.  İnsanlar  belli bir eğitim aldıktan sonra belli bir mesleğe sahip olurlar. Bunların hepsi kişilerin kendi unvanıdır.
      Her nerede olursa olsun, alınan bu unvanların gerçek anlamda hakkının verilmesi gerekir.
     Örneğin bizler profesör olacak isek profesör olacağımız alanların hakkını vermemiz gerekir. Kendi alanımız ile ilgili çok iyi bir bilgi birikimine sahip olmamız gerekir. Çünkü boşa alınan bir unvan kişiyi de boşa çıkarır. İçi boş bir insan olur. Bu durum topluma zarar verir. Ülkemizin yararına hiçbir şey yapılmamış olur.
     Etiket dediğimiz zaman özellikle ve özellikle kişilerdeki etiket ülkemizin geleceğini çok yakından ilgilendirir. Ülkemizde yapılan her şey ve gelişen her durum, her unsur bu tarz insanları çok yakından ilgilendirir. Büyük bir eğitim sonucunda bu etiketleri almaya hak kazanan insanlar, kendi alanlarında gelişen konu ile ilgili yorumları yapabilme yeteneğine sahip olmalıdırlar. İlmi gelişmelerde bulunmalı ve dünyayı bilimle karşılayabilen insanlar olmalıdır. Bilimle karşılamasını bilemeyen, ilmi çok iyi bir şekilde algılamayan insanlar kazandıkları etiketleri kullanmasını da hak kazanmamış demektir. Yani bu unvanları hak etmemiş demektir.  Bu unvanları hak etmesi de doğru değildir.
     Unvanı hak etmek demek gerçek anlamda kendi alanlarındaki bilgiye ve donanıma sahip olması demektir. İlmi ve bilimi çok iyi kavraması demektir. Öğrendiklerini hayata uygulaması demektir. Dünyadaki gelişmelere bilimsel olarak katkıda bulunması demektir.
     Bizler üzerinde etiketi olan ünlü bir markayı aldığımızda, o markanın bozuk çıkmasını istemeyiz. Aksi takdirde o ürün bizim ihtiyacımızı karşılayamayacak durumda olur. Ya atarız yada değiştiririz. İnsanlardaki unvanlar da böyledir. İçi boş insanlar olur ki, bu durum hiç bir işe yaramaz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
6 gün önce
15 gün önce
41 gün önce
50 gün önce
64 gün önce
78 gün önce
113 gün önce
176 gün önce
197 gün önce
204 gün önce
211 gün önce
239 gün önce
247 gün önce
747 gün önce
755 gün önce
757 gün önce
768 gün önce
776 gün önce
789 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
800 gün önce
803 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
819 gün önce
831 gün önce
849 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=