SİZLERDEN GELEN DİNİ SORULAR-3

Kıymetli okurlar, din konusunda şahsımıza sorulan soruları ve verdiğimiz cevapları yazı köşemize taşıdık.

Yayınlama: 20.10.2022 14:33:00
Düzenleme: 21.10.2022 20:28
682
A+
A-
Mehmet Sabaz biyografi:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.
Kıymetli okurlar, din konusunda şahsımıza sorulan soruları ve verdiğimiz cevapları yazı köşemize taşıdık.

* İslamda büyü var mıdır, varsa nasıl korunmalıyız?

– Büyü veya sihir birtakım acayip işler vasıtasıyla, başkaları üzerinde tesirler meydana getirmektir. Sihrin gözbağcılığı denilen gerçek olmayan çeşitleri yanında, gerçek netice ve etkileri olan çeşitleri de vardır. Ancak mahiyeti ve nasıl etki yaptığı bilinmemektedir. İslam dini, sihri inkâr etmemiş; fakat itikadı bozduğu, tevhid inancına zarar verdiği, kötüye kullanıldığı ve kontrolü mümkün olmadığı için yasaklamıştır. Kur’an-ı Kerim’de, “Sihirbazın felah bulamayacağı” (Taha, 69) beyan edilmiştir. Sihir ve büyüye karşı korunmak için Allah’a sığınmak ve “muavvizeteyn” denilen Felak ve Nas surelerini okumak tavsiye edilir.

*Falcılık nedir? Falcıya inanmak caiz midir?

– İnsanın güzel bir olayla veya sözle karşılaştığında iyimserliğe, kötü bir hâlle karşılaştığında ise kötümserliğe kapılması, yaradılıştan gelen fıtri bir hadisedir. Ancak iyimserlik ve kötümserliğe kapılarak bu gibi hâllerin tesiri altında kalmak kişiyi evhama sevk edeceğinden kötü sonuçlar doğurabilir. Arapçadaki “F-E-L” kökünden olan fal sözcüğü “iyimserlik ve iyiye yorma” manasına gelmektedir. Hayırlı ve hayra teşvik edici sözler de bu kabildendir. Bu manadaki fal için Peygamberimiz (SAV), “İslam’da huzursuzluk yoktur. Ancak “fal”ı (iyi sözü) beğenmekteyim” buyurmuştur. Görüldüğü üzere bir şeyi uğursuz saymak, onun etkisinde kalmak yersiz ve dayanaksızdır. Bilakis ümit var olmak, Allah’a güvenip O’ndan güç alarak hayatımızı değerlendirmek her Müslüman’ın görevidir. Günümüzde halk arasında fal diye ifade edilen, kahve fincanı veya birtakım şeylere bakarak kişinin geleceğiyle ilgili hususlarda hükümler çıkarmak yanlıştır. Dinimizde yeri yoktur. Günümüzdeki manası ile fal, cahiliyet döneminde müşriklerin uyguladıkları oklarla nasibini tespit etmek ve gelecekle ilgili bilgiler aktarmaktır ki, bunu yapmak ve ona inanmak dinen caiz değildir.

* Çocuklarımıza isim verirken nelere dikkat etmeliyiz?

– Babanın evladına karşı vazifelerinden birisi de onlara güzel ve anlamlı isim vermesidir. Peygamberimiz, “Kıyamet günü siz kendi isminizle ve babalarınızın ismiyle çağrılacaksınız. Çocuklarınıza güzel isim veriniz” buyurmuştur. Bu nedenle İslami örfte yeri olan ve yadırganmayacak isim olması tercih edilir. İsimlerin mutlaka Arapça olması veya Kur’an-ı Kerim’de geçmesi gerekmemektedir.

Not; Üniversiteye giden tanıdığım bir öğrenci vardır. Maddi durumu iyi değil, babası yok. Allah rızası için ve peygamber hakkı için hayırsever insanlardan yardım bekliyoruz. Yardım yapmak isteyen bu numaradan 0535 209 43 46 ulaşabilirler. Benden rica etti; hocam bu mesajımı köşenizden paylaşın diye… Bende paylaşma gereği buldum.

Dua da buluşmak dileğiyle Allah’a emanet olun. Hakka namzet ol….

Yazarın Son Yazıları
13.06.2024 12:11:30
06.06.2024 11:40:29
30.05.2024 14:04:39
23.05.2024 11:57:00
16.05.2024 14:06:53
09.05.2024 12:33:45
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.