En çok ziyaretçi ağırlayan kütüphane oldu

2022 yılında en çok ziyaret edilen kütüphane, 1 milyon 569 bin 435 ile ziyaretçi ile dünyada ‘tanınmayı hak eden’ 32 kütüphane arasına giren ‘Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi’ oldu.

En çok ziyaretçi ağırlayan kütüphane oldu
Advert
Yayınlama: 26.01.2023 17:33:09
Düzenleme: 26.01.2023 17:39
110
A+
A-

Kütüphaneye, teröristlerce 2017’de Batman’ın Kozluk ilçesinde  şehit edilen  müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın’ın ismi verilmişti.

“ZİYARETÇİ SAYISIYLA BİRİNCİ OLDUK”

Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi Müdürü Derya Alapala, “Kütüphane binamıza  2020 yılında taşındık. O günden beri çok büyük ziyaretçi akınına uğruyoruz. Geçen sene  2022’de Türkiye’deki bütün kütüphaneler arasında en çok ziyaret edilen kütüphane seçildik. 1 milyon 569 bin 435 ziyaretçi sayısıyla birinci olduk. Daha öncesinde de derecelerimiz var. Yani bol ödüllü dereceli bir kütüphaneyiz” dedi.

“GÜNLÜK KULLANICI SAYIMIZ ORTALAMA 5 BİN CİVARINDA”

Kütüphanede 70 bin kitap olduğunu kaydeden Müdür Alapala, “Bu sayı çok hareketlidir. Yeni kitap gelişi olur ve kitapların güncelliğine veya yıpranmışlığına göre ayıklamadığımız için bu sayı değişebilir. Günlük kullanıcı sayımız ortalama 5 bin civarında kullanıcıyı ağırlıyoruz” dedi.

“OKUYUCULARIMIZA HİJYEN KİTAP VERİYORUZ”

Kütüphane Müdürü Alapala, ” Kitapları kullanıcılar ödünç veriyoruz. Onlardan iade aldıktan sonra kitap temizleme makinamızda mor ötesi ışınlarla biz bu kitapların hijyenini sağlayarak sonraki kullanıcımıza hijyen bir kitap veriyoruz. Özelikle pandemi döneminde kitap yıkama makinamızı çok iyi kulandık ve çok işe yaradı” dedi.

“KÜTÜPHANE ORTAMI ÇOK İYİ VE SESSİZ”

Öğrencilerden Ali Kaplan, “Kütüphane çok iyi. Sessiz ortamından dolayı da   memnunum. 8’ci sınıfta olduğum için LGS’ye hazırlanıyorum. LGS sınavı kritik olduğu için kütüphanede çalışmak daha iyi geliyor” diye konuştu.

 

“GÖNÜL RAHATLIĞIYLA DERS ÇALIŞABİLİYORUZ”

öğrencilerden Vesile Nur Özdemir, “Kütüphane ortamını çok güzel buluyorum. Çalışma ortamı çok güzel kaliteli bir ortam gönül rahatlığıyla burada derslerimize çalışabiliyoruz. İstediğimiz konulara, kaynaklara rahat bir şekilde erişebiliyoruz” dedi.

“ÜNİVERSİTE HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GELİYORUZ”

Lise Öğrencisi Atakan Küçükaslan ise, “Burada üniversite hayallerimizi gerçekleştirmek için geliyoruz. Üniversite sınavlarına hazırlanmak için kütüphanede çalışıyoruz. Kütüphane gerçekten çok yararlı.  7’den 70’e herkesin gelebileceği bir ortam var. Genellikle bilgisayarı ders çalışmak için kullanıyoruz. Bilgisayar’da yazılım gibi birçok programı öğrenme şansımız oluyor. Herkese tavsiye ederim” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.