“Batman çayını korunması için mücadele edilecek”

Batman Çevre Gönülleri Derneği, TMMOB Batman İKK, Batman Barosu ve Batman Çevre Platformu öncülüğünde akademisyenlerin katılımı Batman Çayı’nın imara açılarak üzerinde organize sanayi bölgesi kurulması ile tehdit altında olması nedeniyle panel düzenlendi.

“Batman çayını korunması için mücadele edilecek”
Yayınlama: 20.11.2023 14:29:04
35
A+
A-

Geçtiğimiz yıllarda dünyada en nadir görülen Batman Bantlı Çöpçü Balığı’nın keşfini gerçekleştirerek gündeme gelen Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden Dr. Münevver Oral, Doç. Dr. Cüneyt Kaya, Iğdır Üniversitesi öğretim görevlilerinden Dr. Emrah Çelik ile TMMOB Bingöl İKK Sekreteri Can Fidal Boldaş’ın panelist olduğu panelin modaratörlüğünü ekoloji haberleri ile tanınan gazeteci Metin Yoksu gerçekleştirdi. Batman Çayı kenarında yapılmak istenilen organize sanayi ile kentin içme suyunun tehdit altında olduğu vurgulanan panelde her ne kadar Batman Çayı adı olsa da akarsuyun nehir niteliğinde olduğu içinde endemik balık türlerinin olduğu, kırmızı listede bulunan 6 kuş türünün yanı sıra 188 kuş türünü akarsu boyunca yuvalama ve göç için kullanıldığı vurgulandı. Bölgede yaşanan yaban hayatının tehdit altında olduğu ve iklim krizinin etkilerinin olduğu günümüzde suyu korunması gerektiğine vurgu yapılarak Batman Çayı’nın korunması için mücadele edileceği öne çıkarıldı.

BALIK TÜRLERİ TEHDİT ALTINDA

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses’in ardından akademisyenler Batman Çayı’ndaki ekolojik yaşamı anlattı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Cüneyt Kaya, “Ülkemizde çok sayıda nehir var. Eşsiz bir ülkeyiz. Ülkemizi özel kılan etkenlerden en önemlisi sıfır rakımdan beş bin rakıma kadar farklılıklar var. Çok sayıda nehir ve göl bulunuyor. Avrupa’nın çok sayıda ülkesi bunu söyleyebiliriz. Onlarca ülkeden sadece Tuna geçerken ülkemizde o kadar bağımsız nehir ve göl havzası bulunuyorki bunlar bir anlamda izolasyon görevi görmüş ve türleşme fazla olmuş. 2008 yılında 200 küsür tür sayısı biliniyordu. Bugün ise neredeyse 400 tür biliniyor. Tüm Türkiye’nin iç sularını çalışıyoruz. Sadece bizim üniversite 90’a yakın tür tanımladı. Ve bunlardan yarısı da endemik türler” diyerek balık türleri konusunda bilgi verdi. Akademik çalışmalarına 2008 ve 2009 yıllarında Dicle Nehri’nde başladığını vurgulayan Kaya, 1970’lı yıllarda 24 türün bilindiğini vurguladı. Bugün 50’in üzerinde Dicle Nehri’nde balık türünün bilindiğini ifade eden Kaya, Batman Çayı’nda en az 25 tür belirlediğini söyledi. Balık türlerinin korunması için akarsular üzerinde gereğinden fazla tesis kurulmaması gerektiğine vurgu yapan Kaya, “Büyük devasa tesislerin yanı sıra tıro viro adıyla bilinen ağlar ile balık tutulmaması gerekiyor. Bu ağlar suda kalınca onlarca yıl binlerce su canlısının eziyet çekerek can vermesine neden oluyor. Suyu korumak için çalışmalar yapılmalıdır. Batman Bantlı Çöpçü Balığının yaşam alanları koruma altına da alınmalıdır” diye konuştu.

‘BATMAN ÇAYI ENDER SULARIMIZDAN’

Kaya’nın ardından genetik alanında çalışan Münevver Oral, atıkların canlılara büyük zarar verdiğini ifade ederek sözlerine başladı. Deniz canlılarında mikro plastiklerin görüldüğünü ifade eden Oral iklim krizi etkilerine dikkat çekti. Suyun sonsuz olmadığına dikkat çeken Oral suyun korunması gerektiğine vurgu yaptı. Oral, “Kaynaklarımız sınırlı. Çocuklarınızın yatırımlarına nasıl ki yatırım yapıyorsak onlara yapacağımız en büyük yatırım en temel hakkımız olan suyun korunması için yatırım yapmalıyız. Çoğu hocamız 2050’lileri görmeyeceğini bildiğini için mutlu olduklarını söylüyor. Artan her bir sıcaklık derecesi hava olaylarınını 16 kat artırıyor. Daha sık seller, doğal afetler yaşayabiliriz. Biz Muğlalıyız zeytin ile çok uğraşırız. Bu yıl zeytin verimi yoktu. Kaynaklarımız sınırlı değil kendimizden başlayarak doğayı korumak için çalışmalıyız. Kaynaklarımızı doğru ve sürdürebilir kullanmalıyız. Batman Çayı ender sularımızdan birisi ve ona gözbebeğimiz gibi bakmalıyız. Sesimizi umarım kırmadan incitmeden ulaştırabiliriz. Doğru zamanda sorumluluk alarak suyu korumalıyız” dedi. Oral’ın ardından Iğdır Üniversitesi Öğretim Görevlisi Emrah Çelik konuştu. Batman Çayı kenarında bulunan ve üzerinde kurulmak istenilen organize sanayinin alanında bulunan Samanyolu Köyü’nden Balpınar’a kadar 2018 yılında makale yayınladığını ve çalışma yaptığını ifade eden Çelik, 188 kuş türünün bu alanda yaşam bulduğunu söyledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.