“Bütçede eğitime desteğe devam edeceğiz”

Hazine ve Maliye Bakamı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte memleketi Batman’da Necat Nasıoğlu Külliyesi içerisinde yapımı tamamlanan Leyla Nasıroğlu Kütüphanesi, Hatice Nasıroğlu Konferans Salonu ve Azze Nasıroğlu Kur’an Kursu ve Taziye evinin açılışını gerçekleştirdi.

“Bütçede eğitime desteğe devam edeceğiz”
Yayınlama: 19.11.2023 12:33:19
76
A+
A-

“20 YILDA 26 KAT EĞİTİME YATIRIMIMIZ ARTMIŞ”

Bakan Şimşek, açılışı gerçekleştirilen tesislerin önemine değindi. Kentte yapılan yatırımlara ilişkin konuşan Bakan Şimşek, “Burası bir ilim irfan merkezi. Biz siyasette insanı merkeze alan bir felsefeye sahibiz. Cumhurbaşkanımızı liderliğinde her zaman milletimizle, insanımıza hizmet etmeyi esas aldık. Bunda da en önemli olan eğitimdir. Çünkü nesillerin dönüştüren ülkeleri başarıya ulaştıran basit formül eğitimdir. Batman’da 20 yılda ortalama 26 kat eğitime eğitim yatırımımız artmış. Öğrencilerimize eğitim desteği babında 35 milyon kitap dağıtıldı. Biz çocukken okul açıldığında kitap defter meselesinde ailelerimiz koşturuyordu. Bugün çok şükür devletimiz sadece derslik yapmıyor, sadece eğitim desteği vermiyor bütün alanlarda bu çağda birçok ülkeye nasip olmayan bir anlayışla eğitimi destekliyor. Bugün Batman’da derslik başına düşen öğrenci sayısı 24. Bazı okullarda 5 sınıf bir derslikte veriliyordu. Son 20 yılda 9 binin üzerinde öğretmen burada hizmet etme imkanı bulmuş. 3 kat artmış. Eğitim en büyük önceliğimiz destek devam edecek. Bütçede eğitime desteğe devam edeceğiz” diye konuştu.

“ULUSLAR ARASI HUKUK AYAKLAR ALTINA ALINABİLİYOR”

Bu coğrafyada yaşanan savaşlara değinen Şimşek, “Eğer bu coğrafyada güçlü olmak istiyorsak bunun yolu eğitimden geçiyor. Çünkü eğitim ve teknolojide biz bu eşikleri aşamazsak maalesef o zaman bölgemizde bugün görüldüğü gibi hiçbir insan vicdanının kabul etmediği zulümler yaşanabiliyor. Bütün uluslararası kurallar, uluslararası hukuk ayaklar altına alınabiliyor. Onun için eğitime bilime, teknolojiye daha çok yatırım yapacağız” şeklinde konuştu. Batman’da sağlık alanında yapılan yatırımlara da değinen Şimşek, “Sağlıkta Batman son 20 yılda önceki 70-80 yılda yapılanın katbekat üstünde yatırım yaptık. 2002’ye göre yatırım miktarı 39 kat arttı. Uzman doktor sayısı 14 kat artırılmış. Hastane sayısı ikiye katlanmış ama özel sektöründe önünü açtığımız için büyük yatırımlar yapılmış. Sağlıkta da burası önemli bir üs olmuş durumda” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.