Kürt Dil Bayramını kutladılar

Batman’da ‘15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’ etkinliklerine Sanat Sokağı’ndan Atatürk Parkı yanındaki Yılmaz Güney alanına kadar yapılan yürüyüş ile start verildi.

Kürt Dil Bayramını kutladılar
Yayınlama: 12.05.2024 14:54:16
74
A+
A-

ERBANELER EŞLİĞİNDE ZILGITLARLA YÜRÜDÜLER

Ari Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği (ARİ-DER), Bahar Kültür Merkezi (BKM), Eğitim-Sen,  İHD, ÖHD ile Mimarlar Odası Batman Şubesi, Divan Akademi ve Yeni Sahne, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nın startını Batman’da verdi.  Açıklamaya, TJA aktivistleri,  Barış Anneleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Batman İl, ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Yöresel kıyafet giyen kitle, Sanat Sokağı’ndan Yılmaz Güney Parkı’na doğru erbaneler eşliğinde alkış, ezgi ve zılgıtlarla yürüdü. Burada yapılan basın açıklaması ile etkinliklerin startı verildi.

ETKİNLİKLER BİR HAFTA SÜRECEK…

Kürt dili, Kürt halkının ve insanlığının en temel, kadim ve zengin değeri olduğunu belirten ARİ-DER yöneticilerinden Havva Can, “Tarihte sosyal yaşamın ve birçok farklı dil ve kültürün kaynağı olmuştur.  Kürt dili, Kürtlerin varlığı, kimliğidir. Bu bilinçle Kürt halkı, Kürt dilinin korunması ve geliştirilmesi için her zaman yoğun çaba harcamıştır. Kürtçe mücadelesinin öncülerinden biri de arkadaşlarıyla birlikte Kürtçeye ulaştığı Celadet Ali Bedirhan’dır. 15 Mayıs 1932’de Kürt dili ve kültürünün koruyucusu Celadet Ali Bedirhan’ın önderliğinde Havar Dergisi Latince yayınlanmaya başladı. Kürt dili için Latin alfabesi konusuna açıklık getirilmesi nedeniyle bu tarihi gün Kürtler için büyük önem taşıyor. Gerçek şu ki Kürt dilinin kaynağı Kürtlerimizin tarihi kadar eskidir. Elbette bu gerçeğin ana kaynağı Kürt kadınlarıdır. Kürt dilinin sesini her yerde yükselteceğiz, rengini her yere yayacağız” diye konuştu. 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla Batman’da bir hafta boyunca bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.