SİİRT HAMSİ FESTİVALİ

Yayınlama: 26.11.2018 12:20:47
Düzenleme: 15.12.2022 15:21
13
A+
A-

20 Kasım Tarihinde İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman SOYLU’nun himayelerinde; Siirt Hamsi Festivaline Katılmak üzere yola çıktık. Festival alanında akşama kadar devam eden yoğun bir hazırlık ve koşuşturma göze çarpıyordu. Çevre illerden gelen katılımcılar ve bu katılımcıların istekleri ve sorunları mevcut Festival günü yoğun bir kalabalık ve katılımla festival başladı. Konuşurken basit ama bu işi projelendirmek, planlamak, organize etmek ve çıkan sorunları kırmadan dökmeden iki tarafı da memnun edecek bir çözüm bulmak başlı başına profesyonellik sabır ve çelik gibi sinirler gerektirir. İşte bu noktada Ahmet KÜLKEÇİ ismi ön plana çıkmakta gündüz ve gece sürekli ayakta bazen alanda, bazen misafirler ile ilgilenen ve sorun çözmekten yılmayan fedakar bir insan, yılda 1 kere yapılan organizasyon kolay ama yılda daha önce festival yapılmamış illerde 4-5 festival organize etmek herkesin harcı değil.
Burada festivalin ana damarı olan Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Sn. Av. Metin GENÇ ve fedakar Ortahisar Kültür Müdürü Hacı Nail bey, Festivali coşturan Canan Kalaycı hanım ve sahne arkası görev alan teknik ekibinin de hakkını teslim etmek gerekir. Bir ilçe belediyesinin yüklenmesi gereken bir misyonun çok üstünde misyon yüklenmiş ve başarmıştır. Ayrıca Trabzon ilimizden gelen Trabzon’un güzide gazetecileri, siyasetçileri ve kıymetli  ve kadirşinas  insanları  da unutamamak gerekir. Onlar kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi güzel bir amaç uğruna 16 saat süren otobüs yolculuğuna katlanarak gelen, festival boyunca yerinde oturmayan ve dinlenme zamanında bile ne yapabiliriz diye fikir üreten bu kıymetli insanların da hakkını teslim etmek gerekir.
20 ton hamisinin Siirt’e getirilip temizlenmesi, pişirilmesi Trabzon ekmeği ve helva eşliğinde servis edilmesi, festival bir yana başlı başına zor bir olay.  Burada emeği geçen Ortahisar Belediye personeli canla başla çalışmıştır.Festivale katılan çeşitli il ve ilçelerden gelen halk oyunları ekipleri ve sanatçılar şarkı söylerken coşku ile eşlik eden Siirt halkının gözlerinde mutluluk ve sevinç okunuyordu. Bu sevinci ve kardeşlik ortamını oluşturanları ne kadar tebrik etsek azdır.
Mardin ekibi Trabzonspor Taraftarlar Derneği Başkanı Sn. İbrahim AYDIN Başkanlığında, Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Mardin Gönülüler Derneği Başkanı Sn. İsa DAL, Sn. Sait Kaya Hocamız ve Halk Oyunları ekibi ve ismini sayamadığım katılımcılar iştirak ettik. Mardin açısından verimli geçti. Sait Hocam ve ekibinin sahne performansı süperdi. Çok alkış aldı bu da bizi çok mutlu etti.
Festivalin en iyi şekilde geçmesi adına gece gündüz bizi yalnız bırakmayan mütevazi, içten ve nazik konuşmaları ile gönüllerimizi fetih eden Siirt Valimiz Sn. Ali Fuat ATİK’e, Belediye Başkan V. Sn. Ceyhun DİLŞAD Valilik ve Belediye Yönetici ve çalışanlarına ve Siirt’in misafirperver insanlarına şükranlarımı sunarım.

Murat Süleyman ERDEM
Siyaset Bilimci
26.11.2018

Yazarın Son Yazıları
28.09.2021 15:23:49
28.07.2020 15:22:17
20.10.2019 15:21:32
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.