İLETİŞİM VE GELECEĞE YÖNELİK VİZYON

Bu hafta Spor Lisesinde vermiş olduğum konferansın bir kısmını sizlerle paylaşmak istedim.

Yayınlama: 17.01.2023 14:28:28
Düzenleme: 17.01.2023 16:01
63
A+
A-

İletişim esas olarak simgeler aracılığıyla bir kişiden ya da gruptan diğerine veya diğerlerine bilginin, fikirlerin, tutumların veya duyguların iletişimidir (Mutlu, 2012:148).

İletişim Döngüsü aşağıdaki şekilde görsel olarak sunulmuştur

 

https://www.perakendeokulum.com/iletisim-sureci-ve-ogeleri/  Erişim Tarihi 12/01/2023

İLETİŞİMİN ÖNEMİ

 1. İletişim çalışmak kendi kendinize bakışınızı geliştirir: İnsanların kendisi hakkındaki bilgisi iletişim deneyimleri sonucu olgunlaşır. İnsanların kendilerine ilişkin algıları, farkındalıkları, öz yeterlikleri, vb. iletişim sürecindeki deneyimleri ile gelişir ve olgunlaşır.
 2. İletişim çalışmak diğer insanların size bakışını iyileştirir: İletişim konusunda çalışarak ya da okuma yaparak nasıl etkili iletişim kuracağınızı öğrenirsiniz. Diğer insanlar üzerinde olumlu bakış açısı elde etmenizi sağlayacak davranışların belirli düzeylerde nasıl kontrol edilebileceğini öğrenir ve bu olumlu izlenimleri sürdürerek hedefinize ulaşırsınız. Genellikle insanlar zaten iyi iletişim kuran insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanırlar.
 3. İletişim çalışmak insan ilişkileri hakkında bildiklerinizin artmasını sağlar: İletişim alanı insanların birbirleriyle nasıl ilişki kurduklarını ve verili duruma uygun iletişim biçiminin ne olacağı hakkındaki bilgileri öğrenmemizi sağlar.
 4. İletişim çalışarak önemli yaşam becerilerini öğrenebiliriz: İletişim çalışmak, herkesin hayatının belirli bir noktasında kullanacağı önemli becerileri öğrenmeyi sağlar. Bu becerilere eleştirel düşünme, sorun çözme, karar verme, çatışmaları çözme, medya okuryazarlığı, konuşma becerileri gibi birçok beceri örnek olarak verilebilir.
 5. İletişim çalışmak gittikçe farklılaşan dünyada dolaşabilmenize yardımcı olur: Temel iletişim kavramları konusunda bir kavrayış geliştirmeniz ve bu kavramların günlük etkileşimlerde nasıl uygulandığını öğrenmeniz dile ve kültüre bağlı engelleri aşmanıza ve dünyanın her yerinde iletişim konusunda donanımlı olmanıza yardımcı olur. (İletişim Bilgisi, Açık öğretim Yayınları)

BAŞARI VE MOTİVASYON

Hatırlanması Gereken Fikirler

 • Hazine sandığı içinizdedir. Yürekten dilediklerinizin hayat bulması için, içinize dönün.
 • Bilinçaltınız, tüm sorularınıza yanıt verebilir. Uyumadan önce bilinçaltınıza, “saat altıda uyanmak istiyorum,” derseniz, sizi tam olarak o saatte uyandıracaktır.
 • Bilinçaltınız bedeninizi inşa etmiştir ve sizi iyileştirebilir. Her gece, mükemmel bir sağlığa sahip olduğunuzu kendinize söyleyerek uyuyun; sadık hizmetkarınız olan bilinçaltınız size itaat edecektir.
 • Siz gemiyi idare eden bir kaptan gibisinizdir. Kaptan doğru emirleri vermelidir, yoksa gemi batar. Aynı şekilde, sizin de tüm deneyimlerinizi kontrol ve idare eden bilinçaltınıza, doğru olan emirleri (düşünceleri ve imgeleri) vermeniz gerekir.
 • Asla, “Buna gücüm yetmez,” ya da “Bunu yanamam,” gibi ifadeler kullanmayın. Bilinçaltınız sizi dikkatle dinler. Yapmak istediğiniz şey için paranızın ya da becerinizin olmamasını sağlar. Kendinize, “Bilinçaltımın gücü sayesinde her şeyi yapabilirim,” telkininde bulunun.
 • Düşüncelerinizi değiştirirseniz, kaderinizi değiştirirsiniz (Murhpy, 2020:32).

 

TAVSİYELER

Geç uyumalar, erken uyanmalar seni bir gün hayallerine ulaştıracak

Asla pes etme. Herkesin kötü günleri vardır. Kendini toparla ve devam et

Bilgisi olmayan, kitap okumayan, araştırmayan, izlemeyen insanlardan uzak durun. Size bir şey katmayan sizin için virüstür. Olgun insan kendisine yenilikler katacak ve hayata başka pencerelerden baktıracak ortamları sever.

Tutarlı alışkanlıklar hedeflerimize ulaşmamızı sağlar. Çevrenizi istediğiniz alışkanlıkları kolaylaştıracak şekilde ayarlamak, başarı olasılığınız daha yüksek olacaktır: Mesela yazmak istiyorsanız, bir çalışma alanı oluşturun. Spor yapmak istiyorsanız, evinizi spor alanı yapın.

Disiplin ve motivasyon konusunda, motive edici unsurun yokluğunda motivasyon kaybolur ama disiplin her daim kalır. Zamanla disiplini geliştirin.

Zaman zaman kendinizi ödüllendirin. Bir ödül sistemi kurun. Mesela bu hafta her gün koştuğunuzda Pazar günü harika bir yemek yeyin. Her gün kitap okuduğunuzda, hafta sonu bir film izleyin. Davranışı ödüllendirdiğinizde, davranışa olan bağlılığımızı sürdürme ihtimalimiz daha yüksektir.

İlerlemelerinizi takip edecek bir sistem kurun. Küçükten başla. Hedeflerinize tek adımda ulaşmaya çalışmayın. İlk adımları mümkün olduğunca küçük yapın. Örneğin; 3 km yürü, 5 sayfa kitap oku, 15 dakika egzersiz yap. Çoğu zaman yapmak istediğimizden daha fazlasını yapmış olacağız.

Geleceğini hayal et ve sonra harekete geç.

(Kısa Motivasyon İnstagram Hesabı)  Erişim Tarihi:13.01.2023

İlber Ortaylı’dan tavsiyeler

 • Kendinizi edebiyata, güzel sözlere, güzel şeyleri düşünmeye ayırmanız lazım. Bu sizi ister istemez zamanın dışına alır
 • Müzik dinleyin. Müziksiz geçen gününüz olmasın.
 • Ruhunuzu dinlendirecek sohbetlere zaman ayırın. Hoş sohbetleriyle size dünyayı sevdirecek insanlarla görüşün.
 • Bu âlemde şehirlerde, eserlerden hangisini görebiliyorsanız. Hele ki memleketimizde. Bunun için size sabırlı, neşeli, dingin bir hayat tavsiye ediyorum. (Sosyal Medya Paylaşımı)

 

 

Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.