İSMİ İLE MEŞHUR İLLERİMİZ – 3 (Adıyaman)

Köşe yazımın bu bölümünde Adıyaman isminin nereden geldiğini anlatacağım. Adıyaman ilinin ismi ile ilgili birkaç rivayet bulunmaktadır. Bunlardan bir kaç tanesi yani Adıyaman isminin nereden geldiği, Adıyaman Valiliği’nin internet sitesinde şöyle anlatılmaktadır. 

Yayınlama: 02.10.2023 17:12:50
Düzenleme: 02.10.2023 17:14
40
A+
A-

Birinci rivayete göre; Perre şehrinde cereyan ettiği belirtilen bir olaya bağlanmaktadır. FARRİN yada PERRE olarak bilinen şehirde PUT a tapan bir babanın yedi oğlu, babalarında evde olmadığı bir gün bütün putları imha ederek ALLAH’ın (Hz. İsa’nın söylediği gibi) bir olduğunu kabul ve ilan ederler. Putperest baba durumu öğrenince yedi oğlunu da öldürür. Babaları tarafından öldürülen yedi kardeşin hatırasına Farrin (Perra=Pirin)’ de bir manastır yaptırılır. Bu olaydan ötürü de şehre Yedi Yaman adı verilir. Yedi Yaman zamanla Adıyaman şekline dönüşür.

İkinci rivayete göre; Adıyaman şehrinin ortasında yaptırılan Mansur’un kalesi olarak bilinen kaleye halk, Hısn-ı Mansur ismini vermiştir. Hısn-ı Mansur isminin menşeyi hakkında iki ayrı rivayet mevcuttur. Kaynaklarda VII. yüzyılda buraya gelen Emevi komutanlarından Kays kabilesine mensup Mansur. Ca’vene’ye izafetle bu ismin verildiği rivayet edilmekte ise de başka bir rivayete göre bu ismin Abbasi Halifesi Ebu Cafer El-Mansur’un adından gelmektedir. Zamanla halk arasında telâffuz şeklinin de değişmesiyle HÜSNÜ MANSUR olarak bu şehrin ismi değiştirilmiş olmaktadır.

Üçüncü rivayete göre; Adıyaman şehrini doğu, batı ve güney yönlerinde derin vadiler çevirmiştir. Bu vadilerin yamaçları zengin meyve ağaçları ile kaplı olduğu gibi, şehrin çevresinin de meyve ağaçlarıyla kaplanmış olmasından dolayı güzel vadi anlamında olan VADİ-İ LEMAN (Güzel vadi) kelimesinin söylenişi zamanla değişmiş ve halk arasında ADIYAMAN? şekline dönüşmüştür. Ancak, Hısn-ı Mansur yani Hüsnü Mansur ismi 1926′ ya kadar resmi ad olarak kalmıştır. 1926 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararları ile şehrin ismi tekrar ADIYAMAN olarak değiştirilmiştir.

(Şehir hakkında bilgi Adıyaman Valiliği’nin sayfasından alınmıştır

Böylece Adıyaman ilimizin ismi hakkındaki rivayetleri bu bölümde belirtmiş oldum.

Köşe yazımın dördüncü bölümünde Bingöl ilimizin isminin nereden geldiğini anlatmaya çalışacağım.

Yazarın Son Yazıları
29.11.2023 13:35:14
22.11.2023 14:20:20
13.11.2023 12:44:08
07.11.2023 13:37:22
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.