PARANIN KÖLELERİ 

Dünya sermayesi ülkeler arası ticaret üzerinden döner ve gelişir.

Yayınlama: 18.12.2023 13:15:54
50
A+
A-

İyi bir ticaret anlayışı ise, iyi bir iktisadi analiz ister. Her insanın yapamayacağı kadar incelik isteyen sermaye yönetimi, hem ülkenin ekonomik olarak geleceğini belirler, hem de milletimizin refah ve huzurunu ilgilendirir. Ekonominin gelişmesi sonucunda ise, aynı topraklar üzerinde yaşayan kişilerin refah ve huzurunu önemli ölçüde etkiler. Ekonominin bozulduğu zaman, tekrar düzelmesi epeyli bir zaman dilimi içerisinde düzelir.

Ağzı ve dili olmayan, hiç kimseyle hiç bir şey paylaşmayan, madeni ve kağıttan oluşan para maddesi dünyayı parmağında oynatıyor.

Para, mal ve hizmetlerin değiş-tokuşu için kullanılan araçlarıdır.

Para sözcüğü ile genellikle madenî para ve banknotlar kastedilmektedir.  Ayrıca para ekonomide, vadesiz mevduatlar ve kredi kartları olarak da adlandırılır ve parayı meydana getiren  varlıklardır.

Kısacası ederi olan pek çok değer para olarak sayılabilir. Çünkü paranın sadece madeni ya da kağıt olması gerekmiyor. İnsanlara ait ev, arsa, bina, araba, altın ve benzeri unsurlar para yerine geçmektedir. Öyle zamanlar yaşanmış ki, hatta bazı dönemlerde sigara bile, alışveriş yapılırken değiş tokuş aracı olarak kullanılmış ve paranın yerini tutmuştur.

Günümüze baktığımızda ise, sadece parası olan insanların çok da iyi yerlere gelmediğini ve  bir çok insanı ise yozlaştırdığını biliriz.  Tabi ki bu durum her insan için geçerli değildir. Bazı insanlar ise onuru ve emeğiyle para kazanır. Şeref, haysiyet parayla satın alınacak unsurlar değildir. Öyle maneviyatlar vardır ki, şerefinizi ve onurunuzu,  bilginizi ve becerinizi ortaya koyarak alırsınız. Bu bilgi ve becerileriler dürüst bir şekilde kullandığınız zaman, sizi yarı yolda bırakmayan unsurlardır.

Pek çok yazıda okur, basından da takip ederiz. Birileri birilerinin öncülüğünde, hiç bir tecrübesi ve bilgisi yok iken, hiç bir teknik bilgiye sahibi değilken iyi bir mevkide yer almıştır. Tabi ki onlar bu mevkileri hakkı olmadan sahip olurken, asıl mevkiyi hak eden kişiler ise maalesef hak ettiği yere sahip olamamaktadır. Parası olan kişiler parasıyla kendisinin gelemediği yere bir başkasını getirerek, o kişiyi piyon olarak kullanıp istediği her şeyi yaptırma imkanı buluyor. Bu durum kötü niyetli kişiler için oldukça tehlike arz etmektedir. Çünkü kötü işlerini, bu kişilerin üzerinden yapıyorlar. Bir yandan para harcarken, haksız yere kat kat para kazanıyorlar.

Paranın psikolojik olarak insanları nasıl yönettiği aslında bilinen bir durumdur. Çünkü insanlardaki ego tatminsizliği ve nefislerine hakim olmama durumu beraberinde kişilik bozukluğunu da getirmektedir. Hayatta kendisine hakim olamama durumu pek çok kişiyi alışveriş yapmaya yönelttiği gibi, kötü işleri de yaptırmaktadır. Bu durum hem israfı beraberinde getirmekte, hem de kişileri yanlış yollara yönelterek, insan hayatında pek çok hatayı beraberinde getirmektedir.

Parayı doğru kullandığınızda şahıslarla birlikte ülke ekonomisi güçlenir ve ülkemiz ileriye gider. Fakat parayı kötü kullandığınızda ise tam aksine ülke ve şahıslar batar ve vatanımızın gelişmesine engel teşkil eder. Böylece geleceğimiz tehlike altında olmuş olur.

Yazarın Son Yazıları
23.04.2024 14:35:45
27.03.2024 13:23:11
12.03.2024 15:57:22
05.02.2024 12:59:14
24.01.2024 13:04:09
10.01.2024 11:44:23
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.