ALANYA TURİZM ŞEHRİ

Yayınlama: 02.11.2022 14:34:29
125
A+
A-
Batman Medya Gazetesi İmtiyaz Sahibi

Geçtiğimiz hafta Küresel Gazeteciler Konseyi toplantısı için turizm şehri Alanya’daydım. Yaşadığımız Batman’dan Alanya’ya bir dizi faaliyet için bir hafta ayrı kalmak 100 yıllık çağ atlama gibi geldi. Her yönüyle gelişmiş olan Alanya, bu ülkenin farklı bir Avrupai yaşam kolonisi.

Rus,

Alman,

İngiliz,

Ukranyalı,

Amerikalı derken,

İnanılmaz bir kültürel kaynaşma ve Avrupai kuralların yerleştiği şehir.

Antalyalıların birbirlerine olan bağlılığını bir kez daha yerinde gördüm. Oturmuş bir şehir ve oturmuş bir sistemle Alanya bölgemizden belki 100 yıl önde. Yabancıların kendi okullarının bile olduğu Alanya’da, Batman’da hala okullara gidecek kavşakların yapılamadığını tartışıyoruz.

 

BATMAN’DA ÖNEMLİ TURİZM ROTALARI YAPILABİLİR

Alanya’nın turizm alanında önde olmasının birden çok sebebi var. Akla gelen ilk şey deniz… Oysa tarihi ören yerlerini de Alanya çok iyi bir tanıtım stratejisiyle ön plana çıkarabiliyor. Batman’da da benzer şeyler yapılabilir. Hasankeyf tekne turizminin yanı sıra teleferik güzel bir projeyle turizm açısından iyi bir adım olabilir. İl Kültür Müdürü İhsan Aslanlı’nın bu konuya eğilip bu projeyi hayata geçireceğine inancımız tam. Ayrıca Kozluk Kalesinin canlandırılması, kazı çalışmalarının bir an önce başlayıp turizm rotasına kazandırılması da hem Batman, hem Kozluk için önemli bir kazanım olacaktır. Morkiryakus Manastırı ile önemi bir gelişme kaydedildi. Erzen Balıklı gölün de turizme kazandırılması da Batman için önemli bir adım olacaktır. Maalesef Hasankeyf kazılarının iyi yönetilememesi Batman için bir kayıp yaşatıyor. Ödeneklere rağmen geçtiğimiz yıllarda mezar dışında bir kazının yapılmadığı ve market harcamalarının yapılan işten fazla olması da Hasankeyf kazılarında değişimi mecbur kılmalı. Hasankeyf kazılarındaki ağır ilerleme kentimiz için oldukça kayıp yaşatıyor.

Alanya vizyon şehri.

Başka bir şehir, başka bir ülke gibi Alanya.

Bu ülkenin zenginliği, kültürel dokusu başka bir ülkede yok. Batman olarak da daha iyi işler başarabiliriz.

HARİKA BİR BULUŞMA GERÇEKLEŞTİ

Alanya, Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Küresel Medya Çalıştayı ve Ödül Töreni’ne ev sahipliği yaptı. Tam 18 ülkeden 37 yabancı gazeteci ile birlikte toplam 156 gazetecinin katıldığı buluşmanın onur konuğu ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu.

LONİCERA World Otel’de gerçekleştirilen ödül törenine Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yanısıra Dünya Rus Medya Konseyi Başkan Vekili Mihail Gusman, Dünya Basın Konseyleri Başkanı ve KKTC Basın Konseyi Başkanı Prof. Dr. Melek Şule Aker, duayen gazeteci yazar Yavuz Donat, Eko Türk TV sahibi Cengiz Özdemir, MESAM ( Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği Başkanı) Recep Ergül, MESAM Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Çalışma Bakanı Mustafa Kul da katıldılar. Geceye Alanya’dan katılan isimler arasında ise Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkan Vekili Feyzi Alaettinoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Engin Burak Mindivanlı, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası ( ALTSO) Başkan Yardımcısı Fatma Taşpınar, Alanyaspor Klüp Başkanı Hasan Çavuşoğlu, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile iş insanları katıldı. Gece, 20’ye yakın Türkiye ve KKTC kanalından canlı olarak yayınlandı. Lonicera World Otel Balo Salonu’ndaki Gala Yemeği ve Ödül Töreni programı, Benan Kepsutlu’nun Türkçe ve İngilizce sunumuyla başladı. Rogramın açılış konuşmalarını KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gerçekleştirdiler. Gecede konuşan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, KGK’nin 58 ülkeden 21’i yabancı 156 üyesinin törene katıldığını aktararak, son yıllarda bölgesel güçten küresel güç haline geldiklerini kaydetti. Dim, “Bütün Türkiye’de örgütlendiğimiz gibi şu an eksik olduğumuz hiçbir il yok. Şu anda KGK’nın 50 ilinden gelen temsilciler aramızda. Ve bunun yanı sıra bizim 58 ülkedeki temsilcilerimizden şu an 21 tanesi aramızda” dedi. Program yoğunluğu nedeniyle geceye katılamayan Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise telekonferans yöntemiyle programa katılanlara hitap etti.

 

BAKAN ÇAVUŞOĞLU TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE KATILDI                  

Geceye Türkiye Yüzyılı etkinliği nedeniyle katılamadığını belirten Bakan Çavuşoğlu, Cumhuriyetin ikinci yüzyılını dünyada Türkiye yüzyılı yapma hedefleri olduğunu söyledi. Son 20 yılda Türkiye’nin bölgesel güçten küresel güç haline geldiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Çalışmalarımızı arttırarak sürdüreceğiz. Elbette KKTC Kıbrıs halkının da can Azerbaycan’ın da tüm Türk dünyasının hakkını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

‘KIBRIS ADASINDA TÜRKİYE CUMHURİYETİ GARANTÖRLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEKTİR’

Kıbrıs’ın milli ve ulusal bir dava olduğunu belirten KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türklerinin Türkiye desteği ile mücadeleyi sürdürdüğünü söyledi. Kıbrıs’ta adil ve kalıcı sürdürülebilir çözüm için egemen eşitliğinin tanınmasını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ın uluslararası anlaşmalardan kaynaklı hakkı olan Türkiye’nin garantörlük hakkıyla bölgenin en büyük ve güçlü ülkesi olduğunu söyledi. Beşparmak Dağlarından bakıldığında Torosları gördüklerini ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs adasında Türkiye Cumhuriyeti garantörlüğünün sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Kritik süreçte oynanan oyunlara rağmen Kıbrıs’ta Türk askerinin caydırıcı güç olarak ilelebet devam etmesi gerektiğini söyleyen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, karşı tarafın niyetini yakinen bildiklerini kuzey ve güneyi birleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Türk askerinin adadan çekilmesiyle 1974 öncesi sürüklenebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu zaman içerisinde üniter devlete evrilebilir. Avrupa Birliği de olacağı için oynana oyun Türkiye’nin garantörlüğünün ortadan kaldırılması, Türk askerinin adadan çekilmesiyle Kıbrıslı Türklerini 1974 öncesine sürüklenebileceğidir. Hem Kıbrıs’ta hem de mavi vatanda Türkiye-KKTC arasındaki işbirliğiyle, bölgemizin jeopolitik, jeostratejik ve deniz yetki alanlarında, kıta sahalarında, göklerde ulusal çıkarlarımızı birleştirmek süretiyle, çok daha üstün ve milli pozisyonun sürdürülmesi bize yakışandır. Onu yapıyoruz. Bu akşam hep birlikte bu süreçlerde bizlere fevkalade önemli destekleri olan Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi. Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Küresel Diplomasi ödülü KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, vefa ödülü Sabah Gazetesi köşe yazarı Yavuz Donat’a, Türk dünyası ödülü TÜRKSOY geçmiş dönem başkanı Düsen Kaseinov’a, medya ödülü TRT World Kanalı adına Antalya Bölge Müdürü Hikmet Kocaman’a, gazetecilik ödülü de Ukrayna’dan yaptığı yayınlarla dünyanın dikkatini çeken Kırımlı kadın gazeteci Gülsüm Khalilova’ya verildi.

ŞÜKRAN PLAKETLERİ

SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, MESAM Başkanı Recep Ergül, Dünya Basın Konseyleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Melek Şule Aker, HEGEM Başkanı Adem Solak ile EKOTÜRK TV sahibi Cengiz Özdemir ve organizasyona katkıda bulunan kurum ve kişilere şükran plaketlerinin de takdim edildiği gala yemeği ve ödül töreni programı, müzik ve eğlence ile devam etti.

ÜZÜLDÜK

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Küresel Medya Çalıştayı ve Ödül Töreni için geldiği Alanya’da elim bir kazayla yaşama veda eden KGK Amasya Temsilcisi Ferhat Lap, son yolculuğuna mahşeri bir kalabalıkla uğurlandı. Ferhat Lap, sevenlerinin gözyaşları ve duaları ile son yolculuğuna uğurlanırken, KGK Genel Başkanı Dim “KGK Medya Çalıştayı için geldiği Alanya’da elim bir kazayla yaşama veda eden Amasya Küresel Gazeteciler Konseyi il temsilcimiz Ferhat Lap kardeşimizi son yolculuğuna mahşeri kalabalıkla uğurladık. Ailesine taziyede bulunduk. Taziyeleri kabul ettik. Amasya Valisi Masatlı ve Belediye Başkanı Sarı da cenazeye katıldılar. Mekanı cennet olsun” dedi. Mesai arkadaşları ise Ferhat Lap’ın masasını çiçeklerle süslediler. Lap’ın masasını görenler, gözyaşlarını tutamadı.

YAYA GEÇİDİNDE ÇARPILDI

Acı kaza, Alanya’nın Türkler Mahallesi’nde 29 Ekim Cumartesi akşamı saat 21.30’da meydana geldi. Ferhat Lap, plajda bir süre gezinti yaptıktan sonra yaya olarak kaldığı otele doğru yola çıktı. Lap, yaya geçidinden geçtiği sırada Hüseyin E. idaresindeki 07 AOZ 397 plakalı aracın çarpması sonucu ağır yaralandı. Lap, Alanya’daki özel bir hastaneye kaldırıldı. KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve Alanya’da bulunan KGK mensupları da hemen hastaneye koştular. Burada yoğun bakıma alınan Lap, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.