6 Haslet hayırdandır

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Yayınlama: 09.11.2023 14:46:48
180
A+
A-
Mehmet Sabaz biyografi:

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa Efendimiz (S.A.V.) buyuruyor; “Şu altı haslet hayırdandır, güzel iştir. Cihat hayırlı iştir. Sıcak günlerde bile oruç tutmak hayırlı iştir. Başına bir bela geldiğinde ağızdan kötü bir söz çıkmaması güzel bir iştir. Konuşurken inatlaşmamak güzel bir iştir.  Namazı vaktinde kılmak hayırlı bir iştir. Soğuk havada bile güzel abdest almak hayırlı bir iştir.”

Hadis-i şerifte Resulullah Efendimiz’in (S.A.V.) saydığı altı güzel hasletin ilki askerlik, cihattır. Müslüman, askerlikten kaçmayacak. Müslümanların canı, malı, namusu ve dinimizin korunması için hiçbir mümin askerlikten geri durmayacak. Hangi yaşta olursa olsun Müslüman, askere gitmek üzere hazır olacak. Küfrün galip gelmemesi için Allah’ın (C.C.) düşmanlarıyla savaşmak biz Müslümanların üzerine farzdır. Hadis-i şerifte geçen ikinci güzel haslet de oruçla ilgilidir. Biliyorsunuz, İslam’da oruç önemli bir ibadet. Senede bir ay Ramazan gelince oruç tutuyoruz. Aynı şekilde Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutmak da sünnettir. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) sünnetine uymak da önemlidir. Özellikle de sıcak günlerde oruç tutmak daha faziletlidir. Hadis-i şerifte de bunun mücadelesi veriliyor.

Hadis-i şerifte Peygamber Efendimizin (S.A.V.) bahsettiği üçüncü güzel haslet maalesef bugün hepimizin yaşadığı ve çokça şahit olduğu bir konudur. Adam, başına gelen en ufak kötü işte, ‘Allah benden başka bulamadı mı da bu iş benim başıma geldi’ gibi ileri geri konuşuyor. Hastalık, iflas, ölüm gibi belalarda maazallah isyan etmek yerinde Yüce Rabbimize (C.C.) sığınmamız gerekir. Başına bir musibet, bir bela gelen Müslüman’ın hemen “Hasbünallahü ve ni’me’l-vekîl” demesi gerekir. Rabbimiz (C.C.) belalara karşı tedbir almamız gerektiğini bizlere söylüyor. Ancak biz maalesef korunmuyoruz, dikkat edinmiyoruz. Sonra da başımıza bir bela gelince de isyana varacak sözler ediyoruz. Aman ha başımıza bir sıkıntı geldi mi ağzımızdan çıkan lafa dikkat etmeliyiz. “Hasbünallahü ve ni’me’l-vekîl” diyerek Allah’a (C.C.) sığınırsak bizim için en hayırlısıdır. Müslüman, başına gelen bir musibete sabrederse günahlarına kefaret olur. Musibet zamanlarında sabredeceğiz.

Hadis-i şerifte geçen dördüncü güzel haslet de inatlaşmamakla ilgili. Bazen denk geliyoruzdur ya da bizzat biz yaşıyoruzdur; konuşurken birini ikna etmek için çokça tartışıyoruz. Bazen haklı olsak bile susmayı bileceğiz, insanlarla cebelleşmekten uzak duracağız. Efendim ahirette baraj sorusu namaz olacak. O yüzden Müslüman’ın her şeyden önce dünya işlerinde namaza öncelik tanıması gerek. Hadis-i şerifte de Resulullah Efendimiz (S.A.V.), namazın vaktinde kılınması konusuna dikkat çekiyor. Ezanı duyduysan hemen namaz aklına gelecek. Sabah namazında da tuzağa düşmeyeceksin, vaktin geçmemesine özen göstereceksin. Namazı tehlikeye atmayacağız. İmkânımız varsa cemaatle kılacağız, camiye veya mescide gideceğiz. Son olarak hadis-i şerifte geçen abdest konusu da önemlidir. Soğuk havada bile güzel abdest almak hayırlı bir işmiş. Hava soğuk diye yarım yamalak abdest almak olmaz. İnsanın abdestini düzgünce, usulüne göre alması gerekir. Namazın bereketi güzel, usulüne göre alınmış, sünnete uygun abdestten gelir. O yüzden sakat bir abdest almayalım.

Yazarın Son Yazıları
18.07.2024 12:25:56
11.07.2024 12:37:59
04.07.2024 12:27:24
27.06.2024 12:07:16
13.06.2024 12:11:30
06.06.2024 11:40:29
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.