Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

İSTİKAMET

05 Mayıs 2022, 17:15 Okuma: 306

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
İstikamet sözlükte ‘kalkmak, ayakta durmak, düzeltmek, bir işe mütedil olmak, devam ve sebat etmek, doğru ve mütedil olmak’ demektir. Eğri olmanın zıddıdır. "Din ıstılahında istikamet hakka tabi olmak, adaleti yerine getirmek doğru yola girmek itaat olan şeyleri yapıp isyan olan şeylerden sakınmak. İstikamet konusunda Rabbimiz şöyle ferman ediyor; "Rabbimiz! Allah'tır deyip de istikamet üzere dosdoğru yolda yürüyenler için ne bir korku vardır, nede onlar üzüntü çekeceklerdir. İşte onlar cennet ehlidir. Amellerinin karşılığı olarak orada ebedi kalacaklardır." (Ahkaf46/13-14) Efendimiz Hud süresi nazil olduktan sonra bu sürenin kendisini ihtiyarlattığını ifade etmiştir. Kendisine hangi ayet diye sorulunca ise,"Emr olunduğun gibi dosdoğru ol" (Hud 11/112)ayeti kerimesini işaret etmiştir. Kısa bir ayet ama içinde geniş anlamları barındırıyor. Bizleri uyarıyor, yolunuzu şaşmayın, doğru yolda dümdüz yürüyün. O, yolda Allah ve Resulünün yoludur. Gün doğru olma ve doğrularla beraber olma vaktidir. Gün yalancılardan ayrılma vaktidir. Çünkü doğruluk bizi cennete götürecek yalancılık ise insanı cehenneme sürükler. İstikamet yolunda olmak için istikamet sahibi kamil insanlarla beraber olmalıyız. Rabbimiz! şöyle buyuruyor; "Ey inananlar! Allah'a karşı saygılı olun ve özü sözü doğru olanlarla beraber bulunun" (Tövbe 9/119) sırad-ı müstakimden ayrılmamanın en önemli yolu sırad-ı müstakim yolundan gidenlerle beraber olmaktır. Efendimiz (s.a.s) ise bir hadislerinde kendileriyle beraber olduklarımızın ne kadar önemli olduğunu ve arkadaş seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini şu benzetmeyle bizlere buyuruyor; "İyi ve kötü arkadaşın hali, güzel koku satanla, körük çekenin haline benzer; misk satan ya sana güzel kokusundan bir miktar meccanen verir, ya sen satın alırsın ya da hiç değilse onunla beraber olduğun sürece güzel koku koklamış olursun. Körük çeken kimse ise ya elbiseni yakar ya da en azından körüğün kötü kokusundan rahatsız olursun."
İstikamet yol haritamızdır. İstikamet hangi çağda olursak olalım ahdimizi, sözümüzü yerine getireceğimizin ifadesidir. Menfaatlerimizi arka plana atıp dinimizi ön plana almaktır. İstikamet hangi gerekçe olursa olsun Rabbimizin ve peygamberimizin yolundan ayrılmamaktır. İstikametin olamazsa olmaz ve tek şartı dosdoğru olmak ve aynı istikamete O,doğru yolda yürümektir. Hiç O, yoldan sapmayacaksın. Rabbimiz!Bizi doğru yola eriştirdikten sonra kalplerimizi saptırma! Bize tarafından bir rahmet bağışla. Hiç kuşku yok, lütfu bol olan yalnız sensin. (Ali-imran 3/8) Allah hepimize Ramazandan sonra da Ramazan olduğu gibi dolu yaşamayı, ibadeti, insanlara iyilik etmeyi nasip etsin.
Ramazan bitince amel defterinizi katlayıp kenara kaldırmayın, ibadetlerinize ara vermeyin. Allah'ı sevin, Peygamberi sevin, Kur'an-ı sevin. Tarihinizle gurur duyun. Bir bayrağınız olduğu için sevinin. Çocuklarınıza merhamet edin onları Peygamberin sevdiği gibi sevin. Dua'da buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
256 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
543 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
593 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=