KAYGI ENDİŞE VE KORKULARIMIZIN KONTROLÜ (VESVESE-2)

“Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır.”

Yayınlama: 27.02.2023 17:04:46
139
A+
A-

Bu bakış açısı, insanın aklının ve duygularının eğitimini sağlar dolayısıyla tüm hayatı doğru ve güzel düşüncelerle doldurmasına sebep olur. İnsanın duygularında ne varsa, hayatı ve olayları ona göre yorumlar. Öyle ise en önemli iş, duyguların nasıl ve ne ile kontrol edildiğidir. İnsanın tüm yaşamı duygularına bakar, duygularında ne varsa hayatı de ona göre olur.

Elimizde olmayanları düşünüp strese girmek yerine, elimizde olanların kıymetini bilip şükretmek, insanın ruh ve kalbine müthiş bir huzur verir.

İnsanın aklına hangi düşünceler hükmedip yerleşmiş ise, insan o düşüncesine göre olayları yorumlayıp algılar. Çünkü bu durum insan doğasının fıtratının bir sonucudur.

Karamsar bir insan, her şeyi karamsarlık sistemine göre okur, anlar ve hayatı da ona göre şekillenir. İyimser bir insan ise her şeyi iyimserlik penceresinden izler, hayatı da ona göre algılar. Kırmızı gözlük nasıl eşyayı kırmızı gösteriyor ise siyah gözlük de eşyayı siyah gösterir.

Kaygı, endişe ve korkular hayattaki esnek kurallardır. Bu esneklik sana bırakılmış. İstediğin gibi yorumlar ve yaşarsın. Yaşadığın ve ortaya çıkan sonuçlar senin dizayn ettiğin hayatındır. O hayatta nasıl yaşamak istersen öyle yaşarsın. Sarkan ipi yılan olarak hayal edebilirsin veya ip der korkusuzca geçersin. Sen duygularını keşfettikçe kontrol sende olur.

“Korkular insanı tutsak eder, umut ise özgür.”

Kaygı, endişe ve korkular ilk olarak insanın iç dünyasında başlar. Bu durum insan iç dünyasında hiç susmayan bir ses gibi sürekli tekrar eder. Bu düşünce tarzından dolayı insanın korktuğu olaylar onlarca değişik şekillerde bir film gibi zihninde döner durur. Bu olaylar insanın hayal dünyasında olur. Hayal ve gerçeği karıştırınca da düşüncelerine bazı kötü anılar eşlik eder ve seni farklı bir noktaya çeker. Bazı pis hatıraları ve çirkin hâlleri hayaline işler. İnsana “Eyvah!” dedirtir, ümitsizliğe düşürür. Kişi, kalbinde müthiş bir çarpıntı ve heyecan hisseder. Bundan kurtulmak için anlamsız şeylerle uğraşmaya başlar.

Kaybetme korkusu, hayalinde kaybettiklerini gerçek hayatta senden gizler. Herkesi kaybetmiş gibi yaşatır hayatı…

“Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin.”

Saygılarımla…

Yazarın Son Yazıları
07.05.2023 12:36:04
03.05.2023 18:25:46
03.04.2023 13:23:02
21.03.2023 15:18:39
14.03.2023 13:22:49
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
  1. İbrahim dedi ki:
  2. Ahmet dedi ki:

    Elinize sağlık

  3. Hamza dedi ki:

    Gelmemiş bir gün gelmemiş bir yarın için can sıkmaya gerek yok yani anlaşılan:)

  4. Hamza Erol dedi ki:

    Gelmemiş bir gün gelmemiş bir yarın için kendimizi üzmemek gerekiyormuş.