MUTSUZ YAMYAMLAR

Parlayan her şey altın değildir.

Yayınlama: 03.04.2023 13:23:02
226
A+
A-

Sınırlı bir hayatı çabucak tüketmek için dörtnala koşturup dururken, bir an olsun durup geride ne bıraktığımıza bakmalıyız.

 

Ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı, herkes için can sıkıcıdır. Geçineme derdi her insanı olumsuz etkiler. Kimileri için geçim sıkıntısı değiştiremediği arabası, kimi için daha lüks bir ev, kimi için daha çok para kazanma, kimi için lüks bir hayat olabilir mi?

 

Zenginlik mal çokluğuyla değildir. Bilakis zenginlik göz tokluğuyladır. – Hz. Muhammed (s.a.v)

 

Bir kesim var ki hiç sesi çıkmaz hep kanaat eder, şükreder; daha beteri var deyip, “Bu da geçer yahu!” der. Genel olarak bakıldığında ekonomik bu alt grup diğerlerine göre daha mutlu, boşanma oranlarından tutun aile içi şiddete varana kadar birçok noktada daha ilerdeler. Hatta eğitim olarak alt gelir grubu insanların çocukları daha başarılı. Hayata olumlu bakabilme en büyük sermayedir. Peki o zaman bu kadar ekonomiden şikayet eden üst gelir grubu ekonomik olarak sıkıntıları olmamasına rağmen bu insanların asıl gerçekleri bulamadıkları mutluluk, huzur, insan olma erdemine yetişememiş olmak, hayatı paradan ibaret gören bu canlılar kendi ruh hallerini gizlemek için sürekli olumsuz bir tablo çizeler. Gözlerini kör eden hırsları, karanlık iç dünyalarını örtmek için diğer insanların mutluluklarına karabasan olurlar. Yeryüzünde iyi hiçbir şey olmuyormuş gibi gevezelik yapar çevrelerine de kendi sinsi zehirlerini dökerler.

 

Kanaat eden aziz, aç gözlülük yapan zelil olur. – Hz. Ali (r.a.)

 

Vahşi ekonomik sistem insanların mutluluğunu tüketime ve harcamaya dayattığı için insanlar çaresizce satın alamadıkları her bir şey için hırs, öfke biriktirir ve karamsarlık içine çok hızlı düşer. Mutluluk marketlerde dilediğince sepetleri doldurmak, vitrinlerde gördüğünü almak olsaydı hiçbir zengin boşanmaz, hasta olmaz, çocuklarının hepsi bilim adamı olurdu.

 

Öyleyse insan elinde olan ile mutlu olmalı, başardıkları ile sevinmeli, daha iyisi için gayret etmeli, kıskanmadan hırs yapmadan hayatın çok yönlü olduğunu anlamalı, ulaşabildiğine şükür, ulaşamadığına sabır göstermelidir…

 

“Mutluluğu üretmeden, tüketmeye hakkımız yoktur. “

Murat Erol

Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. Hızır dedi ki:

    Allah razı olsun Güzel bir yazı oldu

  2. Hacer Bezikli dedi ki:

    Mutluluğu üretmeden tüketmeye hakkımız yok demiş noktayı koymuşsunuz Hocam harika bir yazı kaleminize yüreğinize sağlık.

  3. İbrahim dedi ki: