HAYATIMIZ YAPTIĞIMIZ SEÇİMLERİN TOPLAMIDIR

Hayatta öyle seçimler yap ki; kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin…

Yayınlama: 01.05.2023 17:51:11
173
A+
A-

Ahmet uykuda kalmış evden biraz geç çıkmış okula yetişmek için acele ediyordu. Okula gitmenin bir kısa yolu vardı birde uzun yolu vardı. Uzun yolda yaya geçidi ve üst geçit vardı. Kısa yolda ise güvenliği için hiç bir şey yoktu. Ahmet okula zamanında gitmek için kısa yolu tercih etti. Fakat karşı yöndeki arabayı fark etmedi ve araba ona çarptı. Uyandığında hastanedeydi ve vücudunda ağır hasar vardı.

Yaşamak, hayat sahibi olmak, insanı bir hayat boyu bir seçim, tercih yapmak zorunda bırakır. Seçimlerimiz bazen duygularımızın bazen çevremizin veya yaşam tarzımızın etkisiyle şekillenir. Sonuçları ise %100 biz de ortaya çıkar. Toplum olarak duygularımız sosyal çevremizden çok hızlı etkilenir. Karar mekanizmamızı genelde yaşadığımız sosyal çevreye göre almaya çalışırız. Hayatın binlerce hazinesi içinde ümit ya da üzüntü seçmek bizim elimizdedir.

Ticaret, siyaset, teknoloji ve erdem toplamı insandır.

Dünya ekonomik, siyasal ve dijital olarak o kadar hızlı değişiyor. Bizler de buna duyarsız kalamıyoruz. Teknoloji çok hızlı değişiyor gelişiyor. İnsanlık bu teknolojilerden faydalanıp zaman ayak uydurmaya çalışıyor. Dünyayı, hayatı sadece kısır, saplantılı ve kendi fikirlerinden ibaret gören başkalarının hayatını değersiz gören sadece kendi fikir dünyalarında doğruyu kabul edip dünyaya, insanlara hiçbir katkısı olmayan, kendi yaşadıkları şehirlere tek bir çivi çakmamış, şehirleri inşa etmenin ne olduğunu bilmeyen, gençlerine ve halkalarına karanlık yarınları bırakmanın üzerinde titizlikle çalışan, karanlık yarınlara yeşil halılar seren bu zihniyetler, serdikleri yeşil halıları yol diye yutturan bu zihniyet yarınlara sadece karanlıkları miras bırakırlar.

Olumsuz düşüncelerle dolu bir zihin sizi mutsuz ve yetersiz hissettirir ve başarmak için ne kadar uğraşırsanız uğraşın başarısızlıktan sonra başarısızlığa yol açar.

Ahlakın temelinde, insanın sık sık kendisinin farkında olması ve kendisini sorgulaması yatmaktadır. Bunu yapan kimse, uyurgezerlikten kurtulmuş olmaktadır.

Hayatın ve tutacağın yol hakkında tereddüde ve kararsızlığa düşüp de bir ışık aradığın zaman, fikrini ve reyini soracağın kimseyi iyi seç.

Yazarın Son Yazıları
07.05.2023 12:36:04
03.05.2023 18:25:46
03.04.2023 13:23:02
21.03.2023 15:18:39
14.03.2023 13:22:49
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. Ecrin dedi ki:

    Çok güzel olmus sizi yazılarınız okumayı özlemiştik

  2. Hacer Bezikli dedi ki:

    Bizler seçimlerimizi şeçimlerimiz hayatlarımızı hayatlar Dünyamızı değiştirir