DOĞUNUN KARANLIK YÜZLERİ

“Ruhları ışıktan hoşlanmayanların gözleri, karanlıkta açılır.”

Yayınlama: 21.03.2023 15:18:39
178
A+
A-

Düşünebilmek kabiliyettir. Aklını ve duygularını kullanabildiği kadardır insan. Hayatını şekillendiren yön veren inancın, ideallerin, sosyalleştiğin çevre, etkisinde kaldığın insanlar ve değer yargılarıdır. Gelişemeyen düşünce yapıları daha kolay olan bir yöntem seçer ve bir başkalarının düşünce ve yaşam biçimini taklit eder. Etkisi altında kaldığı fikirleri sorgulamadan mutlak kabul eder, doğruyu ve yanlışı ayıramayan zayıf karakterlere dönüşür. Kendine ait düşünce ve analiz yeteneğine ulaşamadığı sürece, hayatı başkalarının fikirleriyle yaşar ve bunları kendinin zannederek savunuculuğunu yapar.

 

Sözde adalet isteyen adaletsizlere, hakkını arayan haksızlara, merhamet arayan merhametsizlere insanı hiçe sayan, insanlığın üstüne üşüşmüş kanla beslenenlere; söylemlerinde, konuşmalarında mutluluk ve insanlığı olmayanların ateşinde odun olurlar.

 

“İnsanlar doğru düşünmeyi keşfettiğinde, geceler tamamen karanlık olmayacak.”

 

Fikir ve düşüncelerin neysen osun. Zalimin yanında zalim,katilin yanında katil, hırsızla hırsız olursun. Bu satırları okurken karşında duranlara değil yanında durduklarına bak. Yanlışı sadece karşındakilerde arama, geçmiş ve gelecek yıllarının katilini yanı başında sana gülümserken görebilirsin.

 

“Bir düşüncede takılıp kalma, gerçeği bir düşünce aydınlatmaz”

 

Ne düşündüğün değil nasıl düşündüğün önemli. İnsanı karanlıklara, belirsizliklere çeken düşünceler hastalıklı ve çıkar dolu olur. Acı, mutsuzluk ve kargaşa onların sermayesidir. Düşüncen veya fikirlerin onlar için önemsizdir. Senin için kıymetli olan inancın, ailen, ticaretin ve ülken onlar için  basit, sıradan ve bir hiçtir. Toplumu etkilemek için sürekli bir yalan ve acıdan beslenirler. Çalınmış, yok olmuş hayatlara, gençlere, insanlara bir bakın.Geride bıraktıları cahil, kaba, okumayan, mesleği olmayan, eğitimsiz, sürekli şikayet eden, ailesine ve topluma faydasız insanlar yığını. Özgürlük diye çalınan hayatlar, kurtuluş diye esaretler, eğitimi önemsemeyen, düşünemeyen bir toplum. Hep karanlık hep karanlık.

 

“Gerçek mahkumlar cezaevlerinde yatanlar değil, elini kolunu sallaya sallaya dolaşırken başkalarının düşüncelerini beyinlerinde hapsedenlerdir.”

 

Saygılarımla…

 

Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. İsmail dedi ki:

    Çok güzel olmuş